Suçiçeği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Varicella Zoster virüsünün neden olduğu kış mevsiminin son ayları ve ilkbahar aylarında daha sık görülen ve genelde 5-10 yaş aralığındaki çocuklarda ortaya çıkan vücutta kaşıntı, kırmızı kabarıklıklar, ateş ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Suçiçeği hapşırma veya öksürme yoluyla havaya dağılması, döküntü içindeki sıvının havaya karışması veya direkt temasla gerçekleşir.  Erken teşhis edilmesini sağlayan toplu iğne başı küçüklüğünde kırmızı lekelerdir ve bu lekeler kısa bir süre içinde kabarır veya vezikül şeklini alarak içi sıvı dolu döküntülere dönüşür. Boğaz, yanak, dudak, diş eti, dil, damak, gırtlak ve genital organlarda bile görülebilen suçiçeğinin tedavi yöntemleri şöyledir;

Aşı

Suçiçeği tedavi yöntemlerinin başında hastalık bulaşmadan önce 1- 15 yaş aralığında aşı yaptırmayı ihmal etmemek gerekmektedir.

Ateş Düşürücü

Hastalığın kuluçka evresinden sonra ortaya çıkan ilk belirti yüksek ateş olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde bir ateş düşürücü almak hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

Kaşıntı Önleyici İlaç veya Krem

Kaşıntı derecesine göre doktor tarafından tavsiye edilen losyonlar veya ilaçlar hastanın şikâyetini azaltabilir.

Ellerin Temiz Tutulması

Çocukların en sık yaptığı şey kabartıları kaşımak veya vezikül halini almış döküntüleri patlatmaktır. Ancak bu oldukça yanlış bir davranıştır çünkü döküntülerin içerisindeki sıvılar çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilirler bu nedenle tırnakları kesmek ve elleri sabunla yıkayarak gün içerisinde temiz tutmak önemlidir.

Aspirin Kullanmayın

Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanmak suçiçeği hastalığı sürecinde oldukça risklidir. Özellikle aspirin kullanmak Reye sendromu adı verilen karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olarak hasta komaya girme ihtimali vardır.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

yeni radyo frekanslı ayak terleme tedavi yöntemiyle ayaklarımı tedavi ettirmek istiyorum yaz kış sürekli terliyor bu yöntemle tedaviniz varmı varsa ne... devamı