The Lancet tıp dergisinde 2010 yılı rakamları incelenmiş. 193 ülkeden toplanan çeşitli kaynaklar ve eksik kalan datalar için kullanılan matematik modelleri sonucu ulaşılan sonuçlar şöyle:  2010 yılında 5 yaş altı 7,6 milyon çocuk ölümü gerçekleşmiş. Bunların 3’te 2’si enfeksiyon hastalıkları dolayısıyla olmuş. En sık görüleni de zatürre. Ayrıca erken doğum kaynaklı ölümler de önemli bir neden.
Uzmanlar bu sonuçların herkesi harekete geçirmesi gerektiğini söylüyor.  Gerçi iyi haberler de yok değil. 2000 yılına kıyasla çocuk ölümleri 2 milyon (%26) düşmüş. Ayrıca ishal, kızamık ve zatürre gibi önde gelen öldürücü hastalıklar kaynaklı ölümlerde de ciddi düşüşler var. Ancak yine de rakamlar hala vahim.

VİDEO: ÇOCUK HASTALIKLARI

Çocuk ölümlerinin yarısı Afrika’da gerçekleşiyor. Bunların 3’te 2’si (2,6 milyon) sıtma ve aids gibi enfeksiyon hastalıkları kaynaklı.
Çocuk ölümlerinin en yoğun olduğu ikinci bölge olan Güneydoğu Asya’da ise erken doğum kaynaklı ölümler başı çekmekte.
Beş ülkede (Hindistan, Pakistan, Çin, Nijerya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti) küresel 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yarısı gerçekleşiyor (3,75 milyon).
Milenyum Kalkınma Hedefi olarak belirlenen uluslar arası hedeflere çok az ülkenin, belirlenen 2015 tarihi itibariyle ulaşabileceği belirtiliyor. Sadece tetanos, kızamık ve HİV/AİDS için belirlenen hedefler tutturulabilmiş durumda.
Uzmanlar 2015 hedeflerine ulaşabilmek için başta gelen 2 ölüm nedenini azaltma konusunda (zatürre ve erken doğumlar) hızlı ilerleme sağlanması gerektiğini söylüyorlar.
 
İLGİLİ MAKALE

Zatürree nedir?

Op. Dr. Nadire ÇAKMAK

merhaba Ben 22yasındayım ve epılasyon yaptırmak istıyorum tum vucuduma daha sonra cocuk olumunda sorun yasarmıyım?... devamı