Yeni bir çalışma, yeteri kadar uyuyamayan çocukların daha fazla uyuyan çocuklara kıyasla daha fazla kilo alma riski altında olduklarını ortaya koydu.

Araştırmacılar, hafta içi ve hafta sonunda günde ne kadar uyuduklarını, ne sıklıkla uyku problemleri yaşadıklarını, ne tür yiyecek ve içecek tükettiklerini araştırmak üzere, yaşları ortalama 14.7 olan 723 çocuktan veri topladılar.

Araştırmacılar çalışma özetinde, “Erkek çocuklar ve daha küçük çocuklarda yetersiz uyku, çocukluk dönemi obezitesi için bir risk faktörüdür” sonucuna ulaştılar.

Seattle Çocuk Araştırmaları Enstitüsü Araştırmacılarına göre, kısalan uyku süresi daha yüksek vücut kitle endeksi ve ayrıca vücut yağları yüzdesiyle ilişkili.

Araştırmacılardan biriyle yapılan söyleşiye göre, bilhassa erkekler ve ortaokul çocukları için obezite riski, lise çağındaki gençlere kıyasla oldukça güçlü görünüyor. Kızlardaysa, sadece hafta sonlarındaki kısa uyku süresi vücut kitle endeksiyle ilişkili.

Araştırmacılar, “Uyku, uzun zamandan beri sağlıkla ilgili bir davranış olarak görülmüştür ancak biz uykunun çocuklarda ve yetişkinlerde aşırı vücut ağırlığıyla ilgisini henüz fark etmeye başlıyor gibiyiz,” diyorlar.

Araştırmacılar, bu araştırmalarının ergenlerde uyku süresiyle vücut ağırlığı arasındaki ilişkiyi raporlayan ilk çalışma olduğunu ifade ediyorlar.

Ayrıca bu araştırmanın kendine özgü ve güçlü tarafının, hızölçer ve 24 saatlik diyet hatırlatıcısı kullanılması olduğunu da ekliyorlar.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı