Diyet ürünleri, kendi ürün grupları içinde yer alan diğer referans ürünlere göre genellikle yüzde 25 oranında azaltılmış enerji içerirler. Yani kalorisi yüzde 25 oranında azaltılmış yiyecek ve içecek türleridir.

Diyet ürünlerde, gruplarına göre kalorisi azaltılmış olabilir, sodyum yani tuz içeriği azaltılmış olabilir. Tam şekersiz olabilecekleri gibi şeker içerikleri azaltılmış da olabilir. Genellikle vitamin, mineral içeriklerinde fazla bir değişiklik olmamakla birlikte, lif içerikleri normal ürünlere göre daha fazla olur.

Sadece diyet ürünler tüketerek zayıflamak mümkün değildir. Çünkü zayıflamanın temeli, günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle alınan enerjinin, günlük olarak harcanan enerjiden daha az olmasına dayanır.

Diyet ürünler bol miktarda tüketildiği zaman, yine günlük alınacak enerjiden daha fazlası alınmış olacağı için, diyet ürünler tüketerek zayıflamak bir yana, kilo almak bile mümkündür. Önemli olan, ister normal ürün, isterse diyet ürün tüketilsin, ne miktarda ve ne sıklıkla tüketildiğidir.

Yapılan bazı yanlışlardan biri de, annelerin çocuklarını zayıflatabilmek için diyet ürünlere çok fazla yüklenmeleridir. Oysa 7 yaşına kadar hiçbir çocuğu, eğer çok özel bir durumu yoksa ve doktoru önermemişse, ligt süt ya da kepekli ürün tüketmesi önerilmez.
Bu nedenle diyet ürünler de kalorisiz ürünler olarak düşünülmemelidir. Ne miktarda ve ne sıklıkla tüketildiklerine mutlaka dikkat edilmelidir.

Dyt. Sanem APA

Hayırlı günler hocam,32 yaşında bir erkeğim.Benim vücudumda yağlanma var,gerekli diyet ve sporu yapmaktayım.Genel olarak kilo vermiş durumdayım.Ama öz... devamı