Cilt Soyulması

Cilt soyulması, cilde verilen bir zararın sonucudur veya bağışıklık sistemi rahatsızlığı veya başka bir hastalığın bir semptomu olabilir. Cildin soyulması genellikle endişelenmenizi gerektiren bir şey değildir; ancak buna eşlik eden çeşitli semptomlar durumun şiddetini belirlemede yardımcı olabilir.

Döküntülü veya Kızarmış Cilt

Cilt soyulması, sıcak ve pembe veya kırmızı ciltle bir araya geldiğinde güneş yanmasının veya başka çeşit bir yanmanın sonucudur. Cilt enfeksiyon kapabilir ve daha şiddetli yanmalarda kabarcıklar oluşabilir. Yanmadan sonra birkaç gün içerisinde zarar gören cildin en üst tabakaları soyulmaya başlar. Bu durum iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır ve endişe edecek bir şey yoktur. Eğer kızarıklık cildin geniş bir bölümünü kaplarsa, yüksek ateşiniz çıkarsa veya yanmaya eşlik eden aşırı ağrınız, sersemlik, baş dönmesi veya üşüme semptomlarınız olursa doktorunuza görününüz.

Çatlamış veya Sertleşmiş Cilt

Cilt soyulmasıyla birlikte cildinizde çatlama veya sertleşme olursa bu durum genellikle kuru cildin bir sonucudur. Kuru cildin sebebi, hava, merkezi ısıtma, havalandırma, sıcak banyolar, sıcak duşlar, sert sabunlar, deterjanlar, güneşe maruz kalma, sedef hastalığı veya tiroit bozuklukları olabilir. Cilt, özellikle yüzmeden, duştan veya banyodan sonra gerilebilir. Buna ek olan diğer semptomlar arasında kaşınma, ince çizgiler, kızarıklıklar veya kanayan derin çatlaklar bulunabilir. Kuru cilt, genellikle doğru nemlendiricilerin kullanımıyla, uzun sıcak banyolardan veya duşlarda kaçınarak ve bol su tüketerek evde tedavi edilebilir. Eğer çatlaklar enfeksiyon kaparsa evde tedavi işe yaramayabilir; bu durumda bir doktora danışınız.

Hassas Bölgelerdeki Döküntüler

Avuç İçlerinde veya Ayak Tabanlarında Döküntüler

Cilt soyulması, avuç içlerinde veya ayak tabanlarında güneş yanıklarına benzeyen bir döküntüyle birlikte gerçekleşirse bu durum genellikle toksik şok sendromunun bir sonucudur. Diğer semptomlar arasında aniden oluşan yüksek ateş, düşük kan basıncı, kusma veya ishal, kas ağrıları, gözlerde kızarıklık, boğazda yanma, ağızda kızarıklık, krizler veya baş ağrıları bulunmaktadır.

Kızarık ve Kaşıntılı Cilt

Cilt çeşitli nedenlerden dolayı kontakt dermatit olarak bilinen bir kızarıklık geliştirebilir. Bu durum, deterjanlar, sabunlar, kimyasallar, parfüm, kokular, tohumlar, zehirli sarmaşık, zehirli meşe, diğer bitkiler, tıbbi losyonlar, lastik, lateks veya daha fazlasının neden olduğu alerjik reaksiyon veya tahrişten kaynaklanabilir. Cilt genellikle kızarır ve sonuç olarak kaşınır. Aynı zamanda cilt, şişlikler, kabartılar, kuru lekeler, sıvı akıntısı, ağrı veya hassasiyet de geliştirebilir. Bu semptomların herhangi bir kombinasyonu cildin soyulmasıyla sonuçlanabilir. Cildin yalnızca etkileyen maddeye maruz kalan bölgeleri reaksiyon gösterecektir.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Merhabalar hocam benim penisimin derisi kuru ve soyulmaya basladi ilk defa boyle biraey oldu zarari varmidir sizce ne yapmaliyim cunku gorunusude degi... devamı