Beslenmenize sağlıklı bir gıda eklemek istiyorsanız rüşeym denemeye değer olabilir. Dengeli bir beslenmenin parçası olarak rüşeym, tansiyonunuzu (kan basıncınızı) düşürebilir veya daha fazla yükselmesini önleyebilir. Sağlıklı bir beslenmede bile, sağlıklı bir kan basıncı seviyesine sahip olmak için yine de reçeteli ilaca ihtiyacınız olabilir, o yüzden komplikasyonları önlemek için doktorunuzla görüşmeniz önemli.

Tansiyonunuz yüksekse daha fazla kalp hastalığı, inme veya böbrek hastalığı riski altındasınız. Tansiyonunuzu düşürmek için atabileceğiniz bazı adımlar sigarayı bırakmak, yaşamınızdaki stresi azaltmak, doktorunuzun onayıyla egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kiloya gelmek veya onu korumaktır. Rüşeym, iyi bir demir ve selenyum kaynağı olmasının yanı sıra tansiyonunuzu düşürecek temel besinleri de sağlar.

Potasyum

Rüşeymin 30 g’ında 250 mg potasyum bulunur. Potasyum alımıyla tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Sağlıklı bir yetişkine tavsiye edilen miktar, günde en az 4700 mg potasyumdur. Meyveler, sebzeler, bakliyat, süt ürünleri ve balıklar da potasyum açısından yüksektir. Rüşeymse tariflere besin yönünden zengin bir takviye yapar.

Magnezyum ve Lif

Rüşeym 67 mg magnezyum veya günlük önerilen değerin %17’sini sağlar. Magnezyum uygun kas kasılması ve besin metabolizması için gereklidir, kan basıncınızı da düzenleyebilir. Besin lifi de sağlıklı kan basıncı için gerekli olabilir çünkü her 30 g rüşeymde 3,7 mg veya günlük önerilen değerin %15 kadar lif bulunur. Besinsel lif, kanınızdaki LDL kolesterol düzeylerini düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Sodyum

Rüşeym toplam sodyum (tuz) alımınızı düşürmeye yardımcı olabiliyorsa kan basıncınızı düşürmeye de yardımcı olabilir. Yüksek sodyumlu bir beslenme yüksek kan basıncına neden olabilir ve sağlıklı yetişkinlerin günde 2300 mg’dan daha fazla almaması gerekir. Rüşeymin 30 g’da yalnızca 3 mg sodyum vardır ve tipik bir beslenmede baş sodyum kaynaklarından biri olan hazır soğuk tahıllara düşük sodyumlu bir alternatiftir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Testesteronu nasıl düşürebilirim bununla ilgili bi ilaç varmidir.... devamı