Nedir

İç organ yağlanması, başka deyişle karın yağlanması karında ve etrafındaki iç organlarda var olan yağ türüdür. Herkeste, özellikle hareketsiz, kronik olarak stresli veya sağlıksız beslenen kişilerde biraz vardır. Başka bir yağ türü, derinin altında oluşan subkütanöz (derialtı) yağın sağlığı daha az olumsuz etkisi vardır ve iç organ yağından daha kolay yakılır. Aslında iç organ yağının aşırı birikimleri kalp damar hastalığı, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorunuyla ilişkilidir. Onu yakmak mümkün olsa da şınav ve mekik gibi bölgesel egzersizlerden daha fazlasını gerektirir; kardiyovasküler etkinlik ve sağlıklı beslenme birleşimi gerekir.

Sebepler

İnsanlar pek çok nedenden ötürü iç organ yağı edinir; örneğin çok fazla yüksek yağlı veya yüksek şekerli yiyecekler yemek, hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemek. Uzun zaman egzersiz yapmamak genelde insanların daha hızlı karın yağı edindikleri kümülatif bir etkiye neden olur ama biraz egzersiz onun oluşumunu büyük ölçüde engeller. Yeterince uyumamak veya stresli olmak gibi yaşam tarzı etmenleri de bu tür yağ oluşma ihtimalini artırır. Bazı çalışmalar gösteriyor ki rutin olarak ayrımcılık ve tacize uğrayan kişiler de iç organ yağ birikimlerine yatkındır.

Bazı sebepler kişilerin kontrolü dışındadır: Yaşlanma bu tür yağlanmanın baş etmenidir çünkü insanlar yaşlandıkça kas kütlelerini yitirmeye ve genel olarak yüksek bir vücut yağ oranıyla kalmaya meyillidir. Bu, vücudun kalori yakma şeklini de değiştirip karın yağı almayı kolaylaştırır. Özellikle menopozlu kadınlarda hormonal değişiklikler önemli bir rol oynar. Bazı kişiler, fazla deri altı yağları bulunmasa da genetik olarak bu yağa meyillidir. Aslında, kişi sağlıklı ağırlık aralığında olabilir ama yine de iç organlarının etrafında aşırı yağ olabilir.

Sağlığa Etkileri

İç organ yağı sağlık üzerinde bir dizi olumsuz etkiyle, örneğin yüksek tansiyon, bunama, kalp damar hastalığı, hormonal değişiklikler ve tip 2 diyabete yol açabilen insülin direnciyle ilişkilendirilmiştir. Yağ birikimleri bir organa benzer şekilde davranır ve çevredeki organları etkileyen maddeler salgılar. Karın yağının özellikle riskli olduğu düşünülür çünkü bağırsak civarından karaciğere kan taşıyan ana damara yakındır. Yağ tarafından salgılanan maddelerden bazıları, özelikle gevşek yağ hücreleri, karaciğere alınabilir, kandaki yağ ve kolesterol düzeylerini etkileyebilir. Karın yağı da LDL kolesterol düzeylerinin yükselmesi ve HDL kolesterol düzeylerinin azaltmasının yanı sıra meme kanseri, endometriyal kanser ve kolorektal kanserle yakından ilişkilidir.

İç Organ Yağını Yakmak

Kişiler iç organ yağı birikimlerini genelde aerobik egzersiz ve beslenme değişikliklerini birleştirerek azaltabilir. Araştırmacılar haftada en az dört kere hızlı yürüyüş veya jogging gibi en az 30 dakikalık bir aerobik etkinlik öneriyorlar. Mide egzersizleri, örneğin mekikler bölgede kas üretir ama bu tür yağı azaltmaz. Ek olarak, direnç egzersizi, örneğin egzersiz makineleri deri altı yağı yakmaya yardım eder ama karın yağını yakmaya yardım etmez. Herhangi bir aerobik egzersiz yapmak iç organ yağınızda önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bu, kilo verdikten bir yıl kadar sonrasına kadar sürebilir.

Beslenme açısından, meyve sebze, tam tahıllar gibi yüksek lifli besinler ve yağsız etlere ağırlık veren bir beslenme iç organ yağı yakmaya yardımcı olur. Şekerli içecekler ve tereyağı, yağlı peynirler gibi doymuş yağ oranı yüksek ürünlerden kaçınıp tekli doymuş veya çoklu doymuş yağlar yönünden yüksek doğal yemeklik yağlar kullanmak en iyisidir. Kişisel beslenme gereksinimleri çeşitlilik gösterdiği için karın yağı vermeye çalışırken doktora veya beslenme uzmanına danışmak en iyisidir.

Yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir. sigara içme ve aşırı alkol alma iç organ yağlanmasını artırmaya yol açabileceğinden bu alışkanlıkları azaltmak veya kesmek en iyisidir. Ayrıca, yeterince uyumak da yağ yakmak için önemlidir. Bazı çalışmalar gösteriyor ki meditasyon veya dua etmek de böyle yağ vermeye yardımcı olabilir çünkü kişinin stres seviyelerini düşürülebilir.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhabalar doktor bey.18 yaşındayım karaciğerimde yağlanma varmış bir hafta sonra ultrason vs bazı testlere giricekmişim.1 hafta önce alkol aldım ve d... devamı