Sigarayı bırakın

Sigara içenlerde kalp krizi riski, içmeyenlere oranla iki kat daha fazladır ve sigara içenlerde kalp krizi görülmesi halinde ölüm riski daha yüksektir. Sigaraya başlamamak en iyisidir.

Kolesterol seviyesini iyileştirin

Toplam kolesterol miktarı yükseldikçe kalp hastalıkları riski de artış gösterir. Toplam 200’ün üzerinde bir kolesterol, 40’ın altında HDL veya “iyi” kolesterol ve 160’ın üzerinde LDL veya “kötü” kolesterol kalp hastalıkları riskinde artışı gösterir. Bununla birlikte kolesterol değerlerinin yorumu kişiye özeldir ve kişideki bütün kalp hastalıkları risk faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kolesterol ve doymuş yağ oranı düşük bir beslenme, kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskinizi azaltır.

Yüksek kan basıncını kontrol altına alın

Gelişmiş ülkelerde 50 milyondan fazla kişide hipertansiyon veya yüksek kan basıncı sorunu vardır. Bu da yüksek kan basıncını en yaygın kalp hastalığı risk faktörü yapar. Dört yetişkinden birisinde sistolik kan basıncı (büyük sayı) 140 ve/veya diyastolik kan basıncı (düşük sayı) 90 üzerindedir. Bu da hipertansiyonu işaret eder. Kolesterol gibi yüksek kan basıncı değerleri de kişiye özeldir ve kişinin tüm risk profili göz önünde bulundurulur. Eğer tedavi gerekiyorsa bugünkü kan basıncı ilaçları etkili, güvenli ve kolay bir şekilde kullanılabilir.

Aktif olun

Çoğumuz ara sıra egzersiz yaparak veya hiç egzersiz yapmayarak hareketsiz bir yaşam süreriz. Egzersiz yapmayan kişilerde ölüm ve kalp hastalıklarına yakalanma riski hafif veya makul miktarlarda fiziksel aktiviteler yapan kişilere oranla daha yüksektir. Bahçe işleri ve yürüme gibi boş zaman aktiviteleri de kalp hastalıkları riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Düzenli beslenin

Yağ ve kolesterol oranı düşük olan ve kalp sağlığınız için faydalı bir beslenme uygulayın. Özellikle antioksidanlar olmak üzere vitamin alımını artırmaya özen gösterin. Antioksidanların kalp hastaları riskini azalttığı kanıtlanmıştır. 

Sağlıklı kilonuza kavuşun ve bu kiloyu koruyun

Aşırı kilo kalbinizin üzerine önemli bir yük bindirir ve diyabet gibi diğer kalp hastalığı risk faktörlerinin kötüleşmesine yol açar. Araştırmacılar, obezitenin kendi başına kalp hastalıkları riskini artırdığını biliyorlar. Düzenli beslenerek ve egzersiz yaparak kilo verebilir, kalp hastalıkları riskinizi azaltabilirsiniz.  

Stresi ve öfkeyi kontrol altına alın

Etkili bir şekilde kontrol altına alınamayan stres ve öfke kalp kriziyle inmeye yol açabilir. Bu risk faktörünü azaltmak için stres ve öfke kontrolü tekniklerini deneyin. 

Diyabeti kontrol altına alın

Diyabet doğru bir şekilde kontrol altına alınmazsa kalp krizi ve ölümlere yol açan ciddi kalp hasarlarına neden olabilir. 

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı