Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler-1

İşlevsel amnezi veya disosiyatif amnezi olarak da bilinen psikolojik kaynaklı (psikojenik) amnezi, aşırı psikolojik şiddetten kaynaklanan ve nörobiyolojik bir neden atfedilemeyen aşırı hafıza kaybıyla tanımlanan bir hafıza bozukluğudur. Psikojenik amnezide geriye dönük amnezi vardır ve ileriye dönük amnezi yoktur. Psikojenik amnezi fizyolojik sebeplerden çok psikolojik sebeplere bağlıdır ve bazen terapiyle iyileştirilebilir.

İki tür psikojenik amnezi türü vardır: genel ve duruma özel. Füj hali olarak da bilinen genel amnezi, birkaç saat ila gün süren ve genelde aşırı stresle depresif duygu durumundan kaynaklanan ani bir kişisel kimlik kaybı anlamına gelir. Füj hali nadirdir ve terapiyle desteklendiğinde genelde zamanla çözülür. Çoğu vakada hastalar, yeni bilgi edinebilmelerine ve günlük işlevlerini normal olarak yerine getirebilmelerine rağmen, otobiyografik hafızalarını ve kişisel kimliklerini kaybederler. Başka zamanlarda basit anlamsal bilgi ve yöntemsel yetenek, örneğin okuma ve yazma kaybı olabilir.

Duruma özel amnezi, travma sonrası stres bozukluğu, çocuk cinsel istismarı, askeri mücadele, bir aile ferdinin cinayeti veya intiharına tanık olmak gibi ağır ölçüde stres verici bir olayın sonucu olarak meydana gelir ve ağır/tekrarlayan travma vakalarında daha yaygındır.

İşte bu rahatsızlığı konu alan birkaç film:

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler-2

Spellbound

Kadın bir psikiyatr, bir yandan cinayetle suçlanan bir amnezi hastasının kimliğini saklamaya çalışırken bir yandan da hafızasını geri getirmeye çalışır. Filmin yönetmeni Alfred Hitchcock.

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler-3

The Snake Pit (Talihsizler Yuvası)

Virginia Cunningham kendini bir akıl hastanesinde bulur ve oraya nasıl geldiğini hatırlayamaz. Geriye dönüşte, kocası Robert onun belirtileriyle alakalı çıkar. Korku, bilgisizlik ve tasnif Virginia’yı perişan eder. Bu sırada Dr. Mark Kik onun sorununun kökenini bulmak için işin içinde işlerle mücadele eder.

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler-4

Shadow on the Wall (Duvardaki Gölge)

Kız kardeşi Celia’nın nişanlısını çalmasına sinirlenen Dell Faring kardeşini öldürür ve Celia’yla bir tartışmada devrilen Celia’nın kocası David’in suçu üstlenip ölüm hücresine düşmesini sağlar. Sonra Dell, David’in küçük kızı Susan’ın suça tanık olduğunu ve psikiyatrik tedavi aldığını öğrenince hafızası geri gelmeden önce onu ortadan kaldırmayı planlar.

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler-5

Marnie (Hırsız Kız)

Marnie’nin gedikli bir hırsız olmasına ve ciddi psikolojik sorunları bulunmasına rağmen Mark onunşa evlenip sorunlarıyla yüzleşmesine ve onları çözmesine yardım etmeye çalışır. Yönetmeni Alfred Hitchcock.

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler-6

Mirage (Serap) 1965

New Yorklu bir adam amnezyadan mustariptir. Kısa süre sonra bir ölüm kalım meselesine karıştığını öğrenir ama bu tam olarak nedir?

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler-7

Mister Buddwing (Bay Buddwing)

Bir amnezi hastası Manhattan caddelerini dolaşarak kim olduğu gizemini çözmeye çalışır.

İLGİLİ MAKALE

Amnezi Nasıl Oluşur?

Psk. İdil Saliha KÜNTÜZ

Öncellikle iyi günler. Benim bir sıkıntım var ve psikoloğa git dediler ama gitmek istemedim o yüzden böyle bir yol bulmak istedim. Ben kendimi bildim ... devamı