İleriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-1

İleriye dönük amnezi, amneziye neden olan ve uzun dönem anılar bozulmadan dururken yakın geçmişi kısmen veya tamamen hatırlayamamaya yol açan bir olaydan sonra yeni anılar yaratma kaybıdır. Bu, o olaydan önce yaratılan anıların kaybolduğu geriye dönük amnezinin zıddıdır. Aynı hastada ikisi birden meydana gelebilir. Büyük ölçüde, ileriye dönük amnezi gizemli bir rahatsızlık olarak kalıyor çünkü beyindeki belli bölgelerin alakalı olduğu bilinse de anıları depolamanın tam mekanizması daha pek iyi anlaşılmadı.

İşte bu ilginç hastalıkla ilgili bazı filmler:

İleriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-2

Clean Slate (Beyaz Sayfa)

Amnezisi olan bir dedektif, nüfuzlu bir kişinin cinayetinden dolayı mahkemeye gitmek zorunda kalır.

İleriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-3

Wintersleepers (Kış Uykusundakiler)

Genç, sarışın çevirmen Rebecca, kayak eğitmeni olan erkek arkadaşı Marco’yla, arkadaşı olan hemşire Laura’ya ait bir dağ köşkünde yaşar. Semt sinemasının makinisti Rene, Marco’nun arabasını çalıp yerlilerden Theo’yla araba kazası geçirir. Theo’nun kızı bir süre komada kaldıktan sonra ölür. Rene kısmi kısa dönem hafıza kaybı yaşar ve Laura’yla bir ilişkiye başlar. Bu sırada Marco arabasını çalan adamı, Theo da kızını öldüren adamı arıyordur.

İleriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-4

Memento (Akıl Defteri)

Kısa dönem hafıza kaybından mustarip bir adam, karısını öldürdüğünü düşündüğü adamı yakalamak için notlardan ve dövmelerden yararlanır.

İleriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-5

50 First Dates (50 İlk Öpücük)

Henry Roth, bağlılıktan korkan bir adamdır, ta ki güzel Lucy’yle tanışana kadar. Gül gibi geçinirler ve Henry, sonunda rüyalarının kadınını bulduğunu düşünür ama Lucy’nin kısa dönem hafıza kaybı yaşadığını ve onu daha ertesi gün unuttuğunu keşfeder.

İleriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-6

The Lookout (Gözcü)

Chris bir zamanların gelecek vaat eden liseli sporcusuyken yaşamı trajik bir kazanın ardından altüst olur. Normal bir yaşam sürdürmeye çalışırken bir bankada temizlik görevlisi olarak işe girer, orada kendini planlı bir soygunun içinde bulur.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Benim gozlerimde kuruma var her gittiğimiz doktorlar tedavisi yok diyor. Tedavisi varmi yok mu ve ileri donuk kor olma riskinde var diyorlar .... devamı