Vay vay vay! Gülüşe bak! Her kadın gülümsemesinin büyüleyici ve dikkat çekici olmasını arzular.

Gülümsemek, en çekici özelliklerimizden biri olarak tanımlanabilir, ışıltılı bir gülücük kişiliğimizi yansıtan ve görüntümüzü pekiştiren kendine güvenimizden doğar.

Işık saçan gülümsemeniz başkalarının gününü hatta hayatını da aydınlatabilir! Bunun için yapmanız gereken şey diş bakımı.

Düzgün bir diş dizimi harika gülüşünüzü borçlu olduğunuz ilk şey, en önemlisi de sağlıklı dişetleri ve alt çene diş hattı dahil ışıldayan bembeyaz dişler.  Bunlara ya doğuştan sahipsinizdir ya da zamanla elde edersiniz. Dişlerinizi temiz, çürüklerden ve kötü nefes kokusundan uzak tutmak sizin sorumluluğunuz. Bunların hepsine düzgün yapılmış iyi bir diş bakımıyla sahip olunur.

Gülüşünüz, çarpıcı bir biçimde gülümsemeyi değiştirip bütün ağız yapısını geliştirebilen kozmetik diş hekimliği yollarından biriyle de iyileştirilebilir. Böylece öz güveniniz artacak ve daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olacaksınız.

Pek çok diş kliniği ve merkezi, yüksek kalite diş hekimliği sunan aletlerin edinilmesine itina göstererek kendilerini diş bakımının özenli ve nazik bir şekilde yapılmasına adamıştır. Kanal tedavisi, diş beyazlatma, porselen kaplama, kron ve köprülemenin yer aldığı tekniklerde olağanüstü sonuçlar elde edilir.

 Güzel bir gülüş, birinin hayatına mutlu bir an hediye etmekten başka bir şeye mal olmaz. Her gün eklenen ilerlemiş teknolojik imkanlara rağmen çok az insan ağız ve diş sağlığındaki akımlardan haberdardır. Bu imkanlar, hayatı ve dünyayı kendinden emin bir şekilde karşılamanızı sağlayan o paha biçilmez gülüşü kazandırarak görünümünüzü daha da güzelleştirebilir.

Yaş, meslek ve cinsiyet gözetmeksizin, her birimizin o paha biçilmez gülüşe sahip olması son derece önemlidir. Kim ne derse desin. Şimdi gelin bu harika gülüş için yapabileceklerimize bakalım. Diş bakımınız için gerekenler aşağıda sunulmuştur:

1. İyi bir ağız ve diş sağlığı için diş doktoru ziyareti bir olmazsa olmazdır.

Korkmayın ve diş doktoru ziyaretinizi aksatmayın. Hem bilirsiniz diş tedavileri eskiden olduğu gibi sancılı değil artık. Diş doktorunuz, ağrıyı hissetmemeniz için anestezi spreyleri ve iğneler kullanacaktır. Doktorunuza sorununuz hakkında olabildiğince çok bilgi verin. Herhangi bir işleme başlamadan önce diş doktorunuzdan iyice bilgi edinin.

2. Düzgün fırçalama teknikleri herkes için yararlıdır. Lütfen dişle ilgili çoğu sorunun düzgün yapılmayan fırçalama nedeniyle yeterli diş bakımının gösterilmemesinden kaynaklanan diş minesinde oluşmuş hasarlar, plak birikmesi, tartar oluşumu ve dişeti rahatsızlarından meydana geldiğini unutmayın. Karşılaşabilecek olası zor durumları engellemek için çocuklarınızı dişlerini fırçalaması konusunda yönlendirin.

3. Herkesin takip etmesi gereken genel geçer öneriler şunlardır; mineraller ve vitaminler açısından zengin dengeli bir beslenme uygulayın, iyi bir diş macunu ve fırçası kullanın, öğün aralarında şekerli ve yapışkan gıdalardan sakının, her öğünden sonra dişerinizi fırçalayın, altı ayda bir diş doktorunu ziyaret edin.

Çocukların çoğunda fırlamış ya da hizasız dişler ortaya çıkar. Bu konuda dikkatli ve ilgili olun. Böyle bir sorun varsa, çocuğunuzun gerekli ağız ve diş sağlığı tedavisini almasını sağlayın. Erken yaşlar, örnek vermek gerekirse 9 yaş, daha iyi sonuçların alındığı dönemlerdir.

En küçük ağrı veya şişkinlik ya da başka bir problem hemen bilinen herhangi bir diş hekimliğine bildirilmelidir. Unutmayın o olağanüstü gülüşe sahip olmak ya da önlem almak çocukluktan başlar.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı