Güzel tadı ve hoş kokusu ile yaz aylarında sevilerek tüketilen çilek, içinde bol miktarda A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içermektedir.

 Bağışıklığı güçlendiren ve besin değeri yüksek olan çileğin pek çok faydası bulunmaktadır. Çilek,  ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etkiye sahiptir.

Çilek, dişler üzerindeki lekelenmeyi engellediği gibi içeriğindeki C vitamini ile dişetlerinizi güçlendirerek dişeti sağlığınızı korur.

Faydalarını saymakla bitmeyen çileğin, bir başka önemli özelliği de dişleri beyazlatma etkisinin olmasıdır.

Çilekte bulunan malik asit diş minesinde doğal beyazlatıcı etkisi gösteriyor. Ancak çileğin içerisindeki asit ve şekerin diş minesine zarar vermemesi için, tüketildikten sonra su içilmeli veya ağız çalkalanmalıdır.

Lazerle Diş beyazlatma

Lazer teknolojisi, son yıllarda genel tıp ve diş hekimliği alanlarında yaygın şekilde kullanılmaktadır ve bugün diş hekimliği uygulamalarına getirdiği yeniliklerle oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

 Diş beyazlatma işlemi eski geleneksel yöntemlerle de yapılabilirken lazer kullanımı ile daha hızlı ve efektif sonuçlar alınabilmektedir. Dişlerdeki renk değişiklikleri, diş minesi üzerine uygulanan beyazlatma ajanlarıyla giderilebilmektedir. Tedavi sonrası diş rengi 2–3 tona kadar beyazlayabilmektedir. Diş hekimi kontrolünde kişiye uygun seçimlerle yapılan beyazlatma işlemlerinin dişe hiçbir zararı olmamaktadır.  Bu işlem sonrası hastaların, hekimleri tarafından önerilen tedavi sonrası bakımlarını da özenle uygulamaları gerekir.

Diş beyazlatma ve dişleri güçlü tutmak için hangi doğal besinlerden yararlanabilirsiniz?

Diş dostu olarak kabul edilen gıda maddelerinin başında proteinler gelir. Vücudumuzun temel yapı taşını oluşturan bu maddeler hem dişlerin gelişimi sırasında, hem de dişler sürdükten sonra diş sağlığı açısından da mutlaka tüketilmesi gereken gıda maddeleridir. Eğer diş hastalıklarını tamamen engellemek istiyorsak; ağız bakımıyla birlikte yediğimiz yiyeceklere de dikkat etmemiz gerekir.

Bazı gıdalar dişlerimizin beyazlığını korumasına ve güçlenmesine yardımcı oluyor bunlar:

 • Süt: Süt ve süt ürünleri içerdikleri kalsiyumla dişleri güçlendirip, diş eti hastalığından korur. Yüksek protein içeriğinin yanı sıra diş sağlığındaki önemi açısından peynir özellikle şekerli gıda tüketimi sonrası şiddetle tavsiye edilen bir besindir. 

Badem ve yer fıstığı: Her ikisi de ağızda temizleyici etkiye sahip olup, diş üzerindeki plak oluşumunu azaltırlar. Ayrıca yer fıstığı tükürük yapısını güçlendirici özelliğe sahiptir.

Somon balığı:Kalsiyum açısından çok zengin olan somon balığı, içeriğindeki D vitamininden dolayı ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda çocuklarda diş gelişimine de yardımcı olmaktadır.

Su: Ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

Portakal ve turunçgiller:C vitamini içeriği yüksek olan bu besinlerde bulunan florun maddesi dişin sert tabakasını güçlendirir, dişleri asitlere karşı korur, diş eti iltihabını önler, diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar.

Çilek: Doğal diş beyazlatan bu ürün, C vitamini açısından zengin olup diş eti sağlığını korur.

Ağız ve diş sağlığında önemli rol oynayan diğer besinler sırasıyla brokoli, susam tohumu, adaçayı, elma, havuç, karnabahar ve armut olarak sayılabilir.”

 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı