Osteoartritin Sebebi Nedir?

Birincil osteoartrit daha çok yaşlanmayla ilgilidir. Yaşlanmayla kıkırdaktaki su içeriği artar ve kıkırdak protein bileşeni bozulur. Eklemlerin tekrarlayan kullanımı eklem ağrısına ve şişmeye neden olarak uzun dönemde kıkırdağı tahriş eder ve iltihaplandırır. Sonunda kıkırdak pul pul olarak veya ufak yarıklar oluşturarak bozulmaya başlar. İlerlemiş vakalarda eklem kemikleri arasındaki kıkırdak yastığının tamamen yok olmasıyla karşılaşılır. Kıkırdak yastığının kaybı kemikler arasında sürtünmeye neden olur, ağrıya ve eklem hareketliliğinin kısıtlanmasına yol açar. Kıkırdak iltihaplanması ayrıca eklemler etrafında yeni kemik oluşumlarını (çıkıntılar) teşvik edebilir. Osteoartrit bazen aynı ailenin birden çok üyesinde ortaya çıkabilir ve bu, rahatsızlıkta katılımsal (genetik) bir temeli akla getirir. Bu kalıtsal osteoartrit vakalarının sebebi nadiren, kıkırdağın önemli bir bileşeni olan kolajendeki kusurlardır.

İkincil osteoartrite başka bir hastalık veya durum neden olur. İkincil osteoartrite yol açabilen durumlar arasında obezite, eklem yapılarında tekrarlayan travma veya ameliyat, doğuştan kusurlu eklemler (doğumsal anomali), gut, diyabet ve diğer hormon bozuklukları vardır.

Obezite, kıkırdak üzerinde mekanik baskıyı artırarak osteoartrite neden olur. Aslında obezite, yaşlanmadan sonra diz osteoartriti için en güçlü risk faktörüdür. Ağırlık kaldıranlar arasında diz osteoartritinin erken gelişiminin, kısmen bu insanların yüksek vücut ağırlıklarına bağlı olduğu düşünülüyor. Eklem dokularında (ligamentler, kemikler ve kıkırdak) tekrarlayan travmanın futbolcularda erken diz osteoartritine yol açtığına inanılıyor. İlginçtir ki son çalışmalar, uzun mesafe koşucularında osteoartrit riskinin zamanla artış gösterdiği sonucuna varmamıştır.

Kıkırdakta kristal birikintileri kıkırdak bozulmasına ve osteoartrite neden olabilir. Ürik asit kristalleri gutta artrite, kalsiyum pirofosfat kristalleriyse yalancı gutta artrite neden olur.

Bazı insanlar, kıkırdağın erken bozulmasına ve kaybına neden olan mekanik aşınmaya dayanıksız, normal dışı gelişmiş eklemlerle doğar (doğuştan anomaliler). Kalça eklemleri osteoartriti, yaygın olarak bu eklemlerin doğuştan biçim kusurlarıyla ilgilidir.

Diyabet ve büyüme hormonu bozuklukları gibi hormon bozuklukları da erken kıkırdak aşınması ve ikinci osteoartritle ilişkilidir.

İLGİLİ MAKALE

Osteoartriti Önleme

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

Kıllanma için diane 35 kullanıyorum aşırı derece sivilce çıktı sebebi ilaç mıdır?... devamı