Fitness dünyasında bir kişi 50 yaşına ulaşır ulaşmaz egzersiz programı oluşturmak için yaşlı sayılır. Bunun nedeni, kişi 50 yaşına ulaştığında sporcularda bile genel fitness performansının düşmesi sayılır. Ama bu, 50 yaşın üzerindeki kişiler egzersiz yapmamalı demek değil. Aksine, egzersiz yaşlılar için çok yararlıdır. Egzersiz sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardım eder, kalp hastalığı ve düşme riskinizi azaltır, yaşlıların yaşam kalitesini yükseltir. 50 yaş üstündeki erkekler ve kadınlar düzenli kardiyovasküler egzersizler ve güç egzersizleri yapmalıdırlar. Genel konuşursak, 50 yaş altındaki bir kişiyle aynı egzersizleri yapabilirler ama hafif ila ortalama yoğunlukta.

1. Adım

Hatanın 2-3 gününde yoga, ağır bahçecilik ve ağırlık kaldırma gibi kas geliştirme aktiviteleri yapın. Hatha veya güçlendirici yoga sınıfını deneyin çünkü bunlar daha az aerobiktir. Kaslarınızın iyileşebilmesi için kas geliştirme aktivitelerine en az bir gün ara verin.

2. Adım

Ağırlık kaldırma deneyiminiz varsa 10-15 kere 1 ila 3’lik ağırlıklar kaldırın. Yaşlı zindeliğinde uzmanlaşmış kişisel bir antrenörle çalışın veya yerel spor salon, sağlık kulübü, yaşlılık merkezinde yaşlılar için grup egzersiz sınıfına katılın. Ağırlıkları rehberlik olmadan kaldırmayın çünkü uyun egzersiz biçimini kullanmazsanız kendinizi kolayca yaralayabilirsiniz.

3. Adım

Yürüme bandında yürüyün, yüzün, su aerobiği yapın veya kondisyon bisikletinde pedal çevirin. Bunlar yaşlılar için önerilen aktiviteler çünkü eklemleri zorlamazlar ve pek düşme riski yoktur. Rahat, erişilebilir ve keyifli bir kardiyo etkinlik yöntemi seçin, böylece onu düzenli yaptığınızdan emin olursunuz.

4. Adım

Haftada 4-5 gün kardiyo yapın. Seanslarınızı günde 20-30 dakikalık devrelere bölün. Aynı günde kardiyo ve güç egzersizi yapmakta sorun yok.

5. Adım

Başladığınızda hafif bir yoğunlukta egzersiz yapın ve gitgide artırın. Hafif yoğunluk, egzersiz yaparken kolayca şarkı söylemek veya konuşmaktır. Ortalama yoğunluğa çıkın. Hala konuşabilirsiniz ama bu sefer kolay olmadan.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Hocam sol dizimde kireçlenmeye bagli menisküs hasari ve sivi artisi var. Doktorlar prp nin faydali olacagini söyledi. Fakat baska bir doktor sadece eg... devamı