Obezite, vücut kütle indeksinin (BMI) 30kg/m2’den daha fazla olduğu durumlarda kullanılan bir terimdir. Estetik cerrahlar her geçen gün daha fazla obez kişiyi estetik konsültasyondan geçirir. Bu insanlar görünümlerini düzeltmek isterler, genellikle bu yol olarak lipsakşını kullanırlar.

Ne yazık ki, obezitenin dezavantajları yalnız yüksek kan basıncı, diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla sınırlı değildir. Obez hastalarda ameliyatlar genellikle komplikasyonlar içerir. Seromas ve hematomas olarak bilinen sıvı toplanmaları, enfeksiyon, yavaş iyileşme ve/veya yaraların açılımı gibi sorunlar kiloları uzunluklarına göre çok fazla olan insanlarda çokça görülür.

Buna ek olarak, bu işlemler daha uzun sürer ve alınan dokunun fazlalığı yüzünden daha fazla iş gücü gerektirdiğinden, obez hasta belki de bazı işlemler için fazladan para ödemek zorunda kalabilir; örneğin, liposakşın ve karın gerdirme/pannikulektomi.

Kozmetik estetik cerrahi doğal olarak seçici olduğundan, komplikasyonların riskini azaltmak amacıyla çoğu cerrah obez hastalarına kilolarını kaybedip 30kg/m2'nin altına düşmelerini isteyebilirler. Buna ek olarak, yemek ve egzersiz düzenini değiştirmeden, estetik cerrahiyle sağlanan her tür düzeltme tekrar eski haline dönebilir.

Özer SELİMOĞLU

hocam eko raporunda bebegin ias de renkli dopper iupheli renk geçisi izlendi diyor.nurdaki çocuk uzmani kalbinde delik oldugunu söyledi tedavisi içi... devamı