Birçok obez kanser hastası kemoterapiyi yeterli dozlarda alamıyor. Bu da obez hastalarda kanserin tekrar etmesinin ve ölüm oranının daha yüksek olmasının nedenlerinden.

Sorunun çözümü için American Society of Clinical Oncology (Amerikan Klinik Onkoloji Topluluğu) obez hastalarda kiloya göre ayarlanmış dozlarda, tam kemoterapi tedavisi için yeni kurallar belirledi.

Doktorların doğru kemoterapi dozunu ayarlamak için hastanın ölçülerine dikkat etmesi gerekiyor ancak obez hastalarda genellikle başarısız oluyorlar. Bunun sebeplerinden biri obez hastanın kemoterapinin hangi dozuna dayanabileceğiyle alakalı. Ancak araştırmalar kilolu kişilerin kemoterapiyi zayıf kişilerden daha iyi kaldırdığını gösteriyor.

Çalışmalara göre obez kanser hastalarının yaklaşık %40’ı kendi boyutları için yeterli olanın %85’i oranında dozlar alıyorlar. Yeni kurallara göre kişinin boyutu doğru kanser tedavisinin tasarımı için değerlendirilmeli.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi başkanı Dr. Richard Pazdur, obez kanser hastalarının yeterli kemoterapi alamamasının problem olduğunu belirtiyor. Dr. Pazdur’a göre gereken dozun verilmemesi hastanın tedavisinin tam olarak yapılamamasına sebep oluyor.

Amerika’da nüfusun %60’ı şişman, üçte birinden fazlası ise obez olduğu için gerekli önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekiliyor. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı