Yudumlayarak İncelme: İçerek Kilo Atın

Genelde yediklerimize dikkat ederiz de içtiklerimize dikkat etmeyiz. Bu bir hatadır. Şehirde yaşayan bir insan günlük kalorilerinin ortalama beşte birini içeceklerden alır. Doğru içeceği seçmek metabolizmanızı uyarır, iştahınızı dizginler ve toplam kalori alımınızı azaltır. Hangi içecekler amacınızı önlüyor, hangileri kilo kaybetme yolunda size yardım ediyor?

İş Bozanlar: Soda

Ne zaman bir şişe sodayı kafanıza dikseniz yüzlerce içi boş kalori alırsınız. Diyet meşrubatlar tüketmek kalorileri azaltmanın en aşikar yoludur, fakat araştırmalar bu geçişin kilo kaybetmeyle sonuçlanıp sonuçlanmadığı konusunda karışık sonuçlara ulaşmıştır. Bazı araştırmalar kısa süreli faydalar göstermiştir. Başka araştırmalarsa diyet soda içenlerin kilo aldığnı gösteriyor. Eğer aldığınız kalori miktarı yaktığınızı geçerse, diyet sodaya geçmek yapmanız gereken tek şey olmayabilir.

Yardımcı Olanlar: Su

Karbonatlı meşrubatlar yerine su içmek sizi günde yüzlerce kaloriden kurtarır ve faydalar bununla da kalmaz. Bir öğünden önce iki bardak su içmek midenizin daha çabuk dolu hissetmesini sağlar ve o kadar yemek yemezsiniz. Ayrıca yeni araştırmalar bol su içmenin metabolizma üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir.

Karar Verilemeyenler: Meyve Suyu

Meyve suyunda soda kadar kalori vardır, fakat besin açısından çok daha fazla şey sunar. Bu bizi bir ikilemle karşı karşıya bırakır: vitaminleri ve antioksidanları ister, fakat fazladan şekeri istemezsiniz. En iyisi: Yüzde yüz meyve sularına bakın. Tatlandırıcı kullanılmış olan meyve sularından uzak durun. Kutunun üzerinde yazan gerçek meyve suyu yüzdesine bakın. Ayrıca biraz meyve suyu ile tatlandırdığınız suyu içerek kalorileri düşürebilirsiniz.

Yardımcı Olanlar: Sebze Suları

Sebze suları en az meyve suları kadar besleyicidir ve kalorileri onların ancak yarısı kadardır. Bir buçuk bardak domates suyunda 80 kalori varken, aynı miktar portakal suyunda 160 kalori vardır. Posalı sebze suları ayrıca lifle doludur ve lif, açlığınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

Karar Verilemeyenler: Meyve Kremleri

Muzu, çileği ve yamanmersini köpüklü bir krema haline getirin, önünüzdeki karışım hastalıklarla mücadele vitamin ve minerallerden yapılmış büyük bir silahtır. Kalorileri sayıyorsanız evde yapılanları deneyin, çünkü evde içine koyduklarınızı seçebilirsiniz, süt yağsız, meyveler taze olabilir. Restoranlardaki kremalarda dondurma, bal ve kalori miktarını gökyüzüne tırmandıran diğer tatlandırıcılar vardır.

Karar Verilemeyenler: Düşük Yağlı Süt

Kalsiyum açısından zengin gıdalar yemek iyi olabilir, fakat kalsiyum yeni araştırmaların gösterdiğine göre kilo vermenize yardımcı olmaz. Daha önce yapılmış olan bazı araştırmalar kalsiyumun vücudu daha fazla yağ yakmaya itebileceği anlamına gelen sonuçlar üretmişti, ancak bu iddiaları destekleyen çok az kanıt bulunmaktadır. Öte yandan vücutta kalsiyumun azalmasının daha fazla yağ hücresi üretimini harekete geçirdiği kanıtlanmıştır. Fazladan yağ tüketmeden kalsiyumdan faydalanabilmek için yağsız veya az yağlı süt, yoğurt ve peynirden ayrılmayın.

İş Bozanlar: Enerji İçecekleri

Spor ve enerji içecekleri soda gibi kalori bombalarıdır. Bunlar besin bakımından sodadan daha zengin olabilir, fakat düşük kalorili gıdalarda bulunanlarla aynı vitamin ve mineralleri burada bulamazsınız. Kilo verme konusunda ciddi olan insanlar vücutlarının su  dengesini spor içecekleri yerine suyla korumalıdır.

Yardımcı Olanlar: Sütsüz Kahve

Bir kafein yüklemesine ihtiyacınız varsa kahve, soda ve enerji içeceklerine göre daha iyi bir seçimdir. Sütsüz kahvede kalori bulunmazken bol bol antioksidan bulunur. Araştırmalar gösteriyor ki ılımlı miktarlarda kahve tüketmek (günde yaklaşık 3 ila 4 fincan) ruh haline ve konsantrasyona iyi gelmekte ve 2. tip şeker hastalığı ve çeşitli kanser türleri riskini azaltmaktadır.

İş Bozanlar: Kremli Kahveler

İşin içine ağır bir krema, tatlı  şuruplar, beyaz köpüklü kahve girince o masum kahve fincanı yağ ve şekerden yapılmış bir el bombasına dönüşür. Bu türden özel kahveler fincan başına 570 kalori ekleyebilir, yani bir yemekte aldığınızdan bile fazla. Kahvenizi sade sevmiyorsanız, kalori miktarını az tutmak için çok az yağsız süt veya yapay tatlandırıcı kullanabilirsiniz.

Yardımcı Olanlar: Yeşil Çay

Derdiniz biraz kafeinse, yeşil çay da başka bir seçimdir. Yeşil çay kalorisiz olmakla kalmaz, bazı araştırmaların gösterdiğine göre özünde bulunan bitkisel kimyasalların eylemi yoluyla kilo kaybını destekleyebilir. Bunlar vücudun kısa bir süreliğine daha fazla kalori yakmasına ve yağ eritmesine neden olan bitki temelli bileşenlerdir. Faydası yalnızca birkaç saat sürer gibi görünmektedir, bu yüzden günde en az iki kez yeşil çay içmek faydalı olabilir.

İş Bozanlar: Meyve Suyu ve Şarap

Meyve suyu ve şarap karışımı hafif bir içki gibi görünebilir, ancak kalori bakımından ağırdır. Bu karışımın bir buçuk bardağında en az 190 kalori ve 22 gram karbonhidrat vardır. Normal şarap daha iyi değildir, bir bardakta en az 100 kalori vardır. Daha düşük bir kalori alternatifi şarabı suyla karıştırmaktır.

İş Bozanlar: Kokteyller

Bir şat sert likörde şaraptan daha az kalori vardır, fakat bunu krema veya soda ile karıştırınca aman dikkat... Daha az şişmanlatıcı bir seçenek; rum ve votkayı diyet sodayla karıştırmaktır.

Yardımcı Olanlar: Light Bira

Tamam, bira elbette kilo kaybetmenizi sağlamaz. Fakat arkadaşlarla dışarı çıkmışsanız ve birer kadeh atalım diyorsanız, ligh birayı tercih edin. Bir bardak normal birada 150 kalori varken light birada 100 kalori vardır.

İLGİLİ MAKALE

Aşı Kanserden Koruyor

Prof. Dr. Kaan AYDOS

penisimin yan tarafında halk tabiriyle kullandığımız (tavuk götü) gibi bir sivilce var aşağı yukarı 10 seneden beri fakat şimdi penisimin orası incelm... devamı