Gastrik plikasyon olarak da bilinen mide dikme ameliyatıbariyatrik ameliyatlar yani obezite tedavisi için yapılan ameliyatlar arasında yeni bir yöntemdir. Hakkında az bilinen bazı gerçekleri öğrenerek kilo kaybı ameliyatları arasında daha sağlıklı bir tercih yapılabilir.

Mide dikme ameliyatının yani gastrik plikasyonun tüm diğer kilo kaybı ameliyatlarından daha güvenilir bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. 66 bariyatrik hasta üzerinde yapılan araştırmada hem kilo kaybını sağlamada hem de en düşük komplikasyon oranını yakalamada başarılı olduğu görülmüştür. 66 hastanın hiçbirinde önemli bir komplikasyon rapor edilmemiştir.

Bu presedür minimal oranda invaziftir. Yani açık ameliyatlara oranla daha az istilacıdır. Dikişlerin açılması veya iç kanama olasılığı halen vardır ama az invazif prosedürlerde bunların ihtimali azdır.

Ergenlerde kilo kaybı ameliyatı yapılacaksa mide dikme ameliyatı en iyi seçenek olabilir. Çünkü yenilen yemeklerin emilimini bozmaz. Bu sebeple eğer ameliyatı olan genç dengeli bir diyet sürdürüyorsa beslenmeyle alakalı problemler ortaya çıkmaz. 

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

İyi günler ben 18 yaşındayım ve 4 yıldır gastroptoz hastasıyım doktor midemde sarkma oldugunu söyledi neyden kaynaklandığını bilmiyordum ve geçen yıl ... devamı