Nedir

Özellikleri

NutriSistem Diyeti, uygulaması en kolay diyetlerden biridir. Kalori ve porsiyon hesabı, mönü planlaması, yiyecek alışverişi yapmak ve yemek pişirmek istemeyenler, NutriSistem Diyeti’ne bayılacak. Yiyecek seçiminizi yaptıktan sonra aylık olarak yiyeceklerinizin tümü mikrodalga fırında hazırlanacak porsiyonlar halinde kapınıza kadar getiriliyor.

Bu diyet genelde sağlıklıdır. Yemekler düşük oranda sodyum, doymuş ve trans yağlar, yeterince tam tahıl içerirken çeşit açısından da zengindir. Porsiyonları ayarlanmış mönüler, porsiyon ayarlamada zorluk yaşayanlar için büyük bir avantaj sunuyor.

NutriSistem Diyeti, ilk kez 1972 yılında hayata geçirildi. O günden beri birçok değişiklikten geçerek bugünkü (2008’de piyasaya sürülen) Gelişmiş NutriSistem halini aldı. Gelişmiş program, iyi karbonhidratlar, az yağlı yiyecekler, sağlıklı proteinler ve lif oranı yüksek hazır/ pişmiş yiyecekleri sunan glisemik indeksi düşük yiyecekler yaklaşımını benimser. Gelişmiş NutriSistem Yemekleri ayrıca kalp sağlığını korumak ve kişide tokluk hissi yaratmak için suda çözülen lifler ve omega-3 yağ asitleri de içerir.

Glisemik gösterge tablosunda düşük değere sahip yiyeceklerin kan şekerini dengelediği ve acıkma hissini azalttığı düşüncesine dayanan glisemik indeks, kilo vermede popüler bir araçtır. NutriSistem diyetinin önerisi, açlık krizini kontrol etmek ve açlığı düşük kalori alarak bastırmak için lif açısından yüksek, az yağlı yiyecekleri ideal miktarda yağsız proteinle birleştirmektir.

Bu diyette kadınlar günde 1200 erkekler de 1500 kaloriye tekabül eden mönüler yiyor. Yemekler e-posta yoluyla internet üzerinden (nutrisystem.com) sipariş ediliyor. Yemek ve tatlı seçenekleri dolap raflarına sığacak ve mikrodalga fırında ısıtılacak şekilde ayarlanmış, hazır paketlerde eve geliyor. Yemeklerin aylık ücreti 400-480 TL arasında değişiyor. Bu ücrete marketten alınacak takviye yiyecekler de ekleniyor.

Hazır yemeklerin tedarik edilmesinin yanı sıra diyeti uygulayanlara yeme alışkanlıklarında değişiklik yapmaları öğretiliyor. Temple Üniversitesi’nde obezite uzmanı Gary Foster tarafından yazılmış olan ve 12 haftayı kapsayan “Zihniyette Yenilenme” adlı davranışsal rehber de diyeti uygulayacaklara yollanıyor. Foster, bu rehberde açlık krizini bastırmaktan sosyal destek almaya kadar birçok konuda önerilerini sunuyor. Bunun dışında, internet üzerinden diyet ve fitness rehberi, zayıflama destek grubu yardımları da veriliyor. Ayrıca telefonla kilo danışmanlarından da yardım alınabiliyor.

NutriSistem diyetini uygularken kişilere egzersiz yapmaları da öneriliyor. Diyeti uygulayanlar diyet paketlerinin içindeki örnek egzersiz CD’sinden faydalanabilir veya web sitesinde yer alan kişiye özel çeşitli seviyelerde ayarlanabilen egzersiz planlarından kendilerine uygun olanı seçebilir. Seçenekler arasında aerobik, yoga ve direnç egzersizleri bulunuyor.

Neler Yiyebilirsiniz

Neler Yiyebilirsiniz?

Diyeti uygulayanlar, protein, yağ ve iyi karbonhidrat dengesini kurmuş 120 ana yemek ve tatlı arasından seçim yapabiliyor. Diyet, yüzde 55 karbonhidrat, yüzde 25 protein ve yüzde 20 yağdan oluşuyor. NutriSistem yemeklerinin çoğu, doymuş ve trans yağlar ile sodyum (günde yaklaşık 1800 miligram) açısından düşük ve tam tahıllar aşısından zengin. Hazır yemeklerin, günde 6 porsiyon meyve ve sebze ile desteklenmesi gerekiyor. Diyeti uygulayanlar günde beş kez yiyerek açlıklarını bastırıyor.

Aylık yiyecek paketleri 28 kahvaltı, 28 öğle yemeği, 28 akşam yemeği, 28 tatlı ve bir haftalık bedava yemek seçeneği içeriyor. Verilen yemekler dışında başka yiyeceklere izin verilmese de diyeti uygulayanlar hazır yiyecekleri marketten satın alabilecekleri meyve, sebze, salata, protein ve süt ile destekleyebiliyorlar. Şeker, beyaz undan yapılan ekmek, şekerleme, pasta ve kek, işlenmiş gıdalar ve içki bu diyette yasaklı yiyecekler arasında.

Aşağıda 1200 kaloriden oluşan günlük bir mönü verilmiştir:

Kahvaltı: NutriSistem kahvaltı paketi, 1 porsiyon meyve ve 1 porsiyon süt veya yoğurt ürünü ya da protein.

Öğle yemeği: NutriSistem öğle paketi, 1 porsiyon salata, 1 porsiyon süt veya yoğurt ürünü ya da protein, 2 çay kaşığı yağsız salata sosu

Ara öğün: 1 porsiyon meyve, 1 porsiyon protein veya süt ya da yoğurt ürünü.

Akşam yemeği:  NutriSistem akşam paketi, 2 porsiyon sebze, 1 porsiyon salata veya meyve, 1 porsiyon yağ

Tatlı: NutriSistem tatlı paketi.

Nasıl İşe Yarıyor

Nasıl İşler?

NutriSistem kadın ve erkekler için ayrı planların yanı sıra Tip II şeker hastaları, vejetaryenler ve yaşlılar için özelleştirilebilen seçeneklere de sahip. Bu diyette tartılmak, ölçmek, kalori hesabı yapmak veya (hazır yemekleri mikrodalgada ısıtmak veya su eklemek dışında) yemek pişirmek gibi işlemler yer almıyor.

“Diyeti uygulayanları öğün planlama külfetinden kurtaran aynı zamanda da doğru porsiyon ayarlaması ve iyi karbonhidratlara alışmalarına yardımcı olan bir program,” diyor NutriSistem Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Delphine Carroll.

Diyet programı boyunca sunulan eğitici programlardan yararlanılırsa program sona erdiğinde sağlıklı yiyeceklerin kişilerin kendileri tarafından kolayca hazırlanabileceğini de ekliyor.

NutriSistem diyetini uygulayanlar, yemek ve tatlılarını ürün kataloğundan 28 günde bir veya ideal kiloya ulaşana kadar seçebiliyor. Şirketin verdiği bilgilere göre, çoğu kişi bu programı 10-11 hafta takip ediyor. Diyet programı, her öğünde ne ve ne kadar yenmesi gerektiğini adım adım anlatan bir çizelgenin yanı sıra dışarıda yemek yenildiğinde restorandaki sağlıklı yiyecekleri seçmeye yardımcı olan bir rehber de içeriyor. Diyeti uygulayanlara yedikleri her şeyi çizelgeden takip etmeleri öneriliyor. Hazır yemekleri satın alanlar, sağlık danışmanlarının verdiği hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Diyet Programı,  uzun vadede kaybedilen kiloları koruma ile ilgili bir aşama içermiyor; sadece web sitesi ve zihniyet rehberinde yer alan tavsiyelere yer veriliyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanlar Ne Diyor?

Bu diyet programında uzmanların kafasını kurcalayan tek sorun, diyeti uygulayanların hazır yiyecekler devri kapandığında aynı şekilde kilo vermeye devam edip edemeyecekleri. Program sağlıklı beslenmeye hızlı bir geçiş sağlasa da bazıları program sona erdikten sonra tekrar eski yeme alışkanlıklarına geri dönebilir.

Uzmanlara göre, diyeti uygulayanlar sadece hazır paketleri sipariş ettikleri sürece kilo vermede başarılı olabilirler çünkü iş başa düştüğünde yemek pişirme, yemeği hazırlama ve planda yer almadığı için baş etmekte zorlanacakları meselelerle karşı karşıya kalacaklar.

Azimli uygulayıcılar yaşam tarzı araçlarından, eğitici rehberlerden ve web sitesindeki destek hattından faydalanabilir. Ancak, diyeti uygulayanların program süresince bu hazır yemekleri yiyip program sona erdikten sonra yeme alışkanlıklarının bir mucize eseri değişmesini umut edeceklerinden endişe duyuluyor.

NutriSistem diyeti, kısa vadede harika bir program ama en sonunda iş başa kalacak. Bu yüzden program sırasında porsiyon miktarına ve yemeklerin hazırlanış biçimlerine özellikle dikkat ederseniz, daha sonra bunları kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Uzmanlar, kişinin yemekleri kendisinin planladığı ve hazırladığı aşamaya yavaş geçiş yapılmasını öneriyor.

Kilo kontrolünün en önemli yönlerinden biri de sağlıklı yiyecek alışverişi ve hazırlanışını öğrenmektir. Bu program maalesef bu önemli noktayı atlıyor.

Bu diyetin düzenli ana ve ara öğünleri teşvik etmesi memnun edici bulunsa da diyeti uygulayanların bu diyetle yeterli kalori alamayacakları endişe konusu.

Açlığı bastırmak için önerilen kalori seviyesi de çok düşük. Bazı yemekler 250-350 kalori arasıyken bazıları sadece 150 kalori içeriyor. 150 kalori ara öğün için yeterli olsa da ana öğün için çok yetersiz.

Uzmanların glisemik indeksin kilo kaybına yol açacağı yaklaşımına dair görüşleri ise çelişkili. Bazıları bunun bir pazarlama taktiği olduğunu düşünürken bir yandan da kişileri eğer doğru beslenmeye itecekse bu taktiğin başarılı olabileceğini düşünüyorlar.

Sözgelimi, glisemik indeksin şeker hastaları için yararlı bir ölçüt olduğunu ama kilo vermede çok da etkili bir araç olmadığını düşünen uzmanlara karşın birçok aile ve çocuğun kilo vermek için glisemik indekse dayalı bir diyet programından başarıyla yararlandığını söyleyen uzmanlar da var.

Düşünceler

Kafa Yorulması Gereken Noktalar

Bekarlar, sürekli seyahat edenler veya yemek yapmakla uğraşmak istemeyenler düşük kalorili, besleyici bu diyet programını kısa vadede uygulaması kolay bulabilir. Bu diyeti uygulamak ve sağlıklı ara öğünler ile destek takviyeler sayesinde kalorileri kontrol etmek en sonunda mutlaka kilo kaybına yol açacaktır. 12 haftalık zihniyet yenileme rehberi ve haftalık bültenler de yeme alışkanlıklarında değişikliğe yol açabilir ama program sona erip de gerçek hayata geri dönüldüğünde kişinin kendi yemeğini hazırlamasında işe yaramayacaktır.

NutriSistem Diyeti’ne sağlıklı beslenme yolculuğuna başlamanızı sağlayan geçici bir program gözüyle bakın ama en sonunda bu yiyecekleri kendinizin hazırlayacağını unutmayın. Burada asıl başarılması gereken şey, hazır yemek avantajı olmadan kalori hesabı yapılan bir diyetle kilo vermeye devam edebilmektir.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı