Nedir

Lahana Çorbası Diyeti: Özellikleri

Tam bir hafta boyunca dipsiz bir kâse lahana çorbası yanında düşük kalorili yiyecekler yemek cazip geliyorsa Lahana Çorbası Diyeti çabuk kilo vermenizi sağlayan bir yöntemdir.  Ancak, diyetteki yiyecek seçenekleri çok kısıtlı ve alınan kalori çok az olduğundan yetersiz beslenmek ve diyetten sıkılmak gibi sonuçlar da kaçınılmazdır.

Bu çok kısıtlayıcı diyetin farklı farklı biçimleri yıllardır iş molalarında sohbet konusu olmuş, çorba tarifleri ve diyet programları arkadaşlar arasında fakslanıp durmuştur. Bunca yıla karşın varlığını hâlâ sürdüren bu basit ve kimin yazdığı bilinmeyen diyet, bazı diyet kitaplarında da yer almıştır.

Lahana Çorbası Diyeti kişiye göre ayarlanmamıştır. Diyetle birlikte uygulanması gereken herhangi bir egzersiz programı, davranışlarla ilgili bir ipucu veya kötü alışkanlıkları değiştirmekle ilgili hiçbir öneri içermez. Sadece haftanın her günü yenilmesi gereken yiyeceklerin sıkı bir listesini veren bir diyettir. Ayrıca bu yiyeceklere restoran mönülerinde pek rastlayamayacağınız için bunları sadece evde hazırlayıp yemeniz gerekebilir.

Lahana Çorbası Diyeti bir haftada 5 kilo vermeyi vaat eder. Diyeti uygulayanlar, bu diyeti sadece bir hafta uygulamakla kısıtlıdır. Bundan daha fazla kilo vermek isteyenlere bu ekstra düşük kalorili diyeti tekrar uygulamaları için birkaç hafta beklemeleri önerilir.

Neler Yiyebilirsiniz

Lahana Çorbası Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

7 günlük Lahana Çorbası Diyeti, günaşırı izin verilen kısıtlı yiyeceklere bağlı kaldığınız ve günde iki kâse yağsız lahana çorbasından içtiğiniz sürece yiyecek miktarında kısıtlama yapmıyor. Yenilmesine izin verilen diğer yiyecekler arasında meyve, sebze, yağsız süt ve et türleri yer alıyor. Diyeti uygulayanlara ayrıca bol su içmeleri ve alkol kullanmamaları öneriliyor.

Aşağıda tipik bir Lahana Çorbası Diyeti örneği verilmiştir:

1.gün: Lahana çorbası, muz dışında istediğiniz kadar meyve, şekersiz çay, sütsüz ve şekersiz sade kahve, yabanmersini suyu ve su içebilirsiniz.

2. gün: Lahana çorbası, (fasulye, bezelye ve mısır haricinde) istediğiniz kadar düşük kalorili sebze ve tereyağlı kumpir.

3. gün: Lahana çorbası ve yukarıda bahsedilen sebze ve meyveler.

4. gün: Lahana çorbası, en fazla sekiz muz ve iki bardak yağsız süt

5. gün: Lahana çorbası, yarım kiloyu geçmemek şartıyla et, tavuk veya balık, en fazla altı pişmemiş domates ve en az 6 veya 8 bardak su.

6.gün: Lahana çorbası, en fazla üç dilim yağsız dana eti ve limitsiz sebze.

7.gün: Lahana çorbası, en fazla iki su bardağı kepekli pirinç, şekersiz meyve suları ve limitsiz sebze.

Lahana çorbasının tarifi, diyetin farklı türlerine göre değişse de genellikle lahana, domates ve soğan gibi düşük kalorili sebzelerden oluşur ve bulyon ya da domates suyu ile tatlandırılır.

Aşağıda tipik bir lahana çorbası tarifi verilmiştir:

  • 2 tavuk veya et bulyon,
  • 1 kereviz sapı (tüm kereviz kökü değil, tek bir sap), küp şeklinde doğranmış,
  • Yarım lahana, küp şeklinde doğranmış,
  • 3 havuç, dilimlenmiş,
  • 2 sarı veya kırmızı dolmalık biber,
  • 6 taze veya 1 kuru ya da kırmızı soğan, küp şeklinde doğranmış,
  • 2 kutu domates püresi veya küp domates,
  • Zeytinyağı,
  • Tuz, karabiber, maydanoz, toz sarımsak, tatlandırmak için soya sosu ve her türlü baharat.

Büyük bir tencereye az bir miktar zeytinyağı döktükten sonra lahana dışındaki tüm sebzeleri yumuşayana kadar kavurun. Karışıma lahana ve 12 su bardağı (yaklaşık 3 litre) suyu ekleyin.  Bulyonları, tuz, karabiber ve baharatları ilave edin. Çorba istenilen kıvama gelene kadar pişirin; domatesi ekleyin.

Dikkat!: Diyeti uygulayanlar, içinde aşırı miktarda sülfür olan lahana ve diğer gaz yapan sebzelerden dolayı, mide ve bağırsak sorunu yaşayabilir.

Nasıl İşe Yarıyor

Lahana Çorbası Diyeti: Nasıl İşler?

Bazı uyarlamalarla hızlı sonuç aldıran Lahana Çorbası Diyeti, öylesine düşük kalori içeren bir diyet programıdır ki diyeti uygulayanlar haftalık program boyunca hızlıca kilo kaybederler. Lahana veya lahana çorbasının kilo kaybını hızlandıran hiçbir mucizevi tarafı yoktur. Diyetin başarısı, tamamen düşük kalorili yiyecekler üzerine kurulu olmasıdır.

Diyetin nasıl işe yaradığına dair hiçbir bilimsel açıklama yoktur. Bu diyetin birkaç farklı türü olsa da hepsinin ortak savunusu, açken içilen bol lahana çorbasının, bu ekstra düşük kalorili diyete hafta boyunca tahammül edebilecek kadar doygunluk hissi vermesidir.

Diyeti uygulayanlar vaat edilen 5 ile 7 kiloyu verirler. Ancak bu diyetteki sorun, kaybedilen kilonun çoğunun yağ değil de su kaybından olması ve diyeti uygulayan kişinin eski yeme düzenine döner dönmez verdiği kiloları tekrar geri almasıdır.

Diyetin kilo verdirmesindeki bir etken de kişinin bir hafta boyunca her gün aynı tür yiyeceklerden yemesinin monotonluğudur. Ancak kişi, günde her zaman yediği miktardan ve aldığı kaloriden çok daha azını (800 ile 1050 kalori gibi tehlikeli denecek kadar az kalori) alır.

Uzmanlar, günde 1200 kaloriden düşük kalori sağlayan bir diyet programını, doktor gözetimi altında olmadan uygulamanın tehlikeli olduğu konusunda hemfikir. Bu kadar düşük kaloriyle gerekli besin değerlerini almak ve doymak neredeyse imkânsızdır. İzin verilen bir yiyecek listesi ile birlikte içilen sınırsız lahana çorbası vücudun günlük ihtiyacı olan beslenmeyi sağlamaktan çok uzaktır.

Uzmanlar Ne Diyor

Lahana Çorbası Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Bunun mantıklı bir diyet olup olmadığının tartışılacak çok da fazla bir yanı yoktur. Hatta diyet felaketi olma potansiyelini taşıyan tüm bileşenleri barındırdığı bile söylenebilir.

“Kısa süreli sonuçları olan, ciddi ölçüde az besin değeri sağlayan bu monoton diyet, sağlıklı olmanın esas etkeni olan yağ kaybı yerine vücuda su kaybettirerek kilo verdirir,” diyor, diyet uzmanları.

Lahana Çorbası Diyeti gibi diyetlerin kişide başarısızlık duygusunu pekiştirmesi de bir başka endişe konusu.

Çünkü sürekli bir diyetten diğerine koşan kişiler, verdikleri kiloları geri alınca o kadar büyük bir hayal kırıklığına uğruyorlar ki bu tür duygular yüzünden diyetlerin hiçbir işe yaramadığını düşünüyor.

Uzmanlarca, diyet uygulamak isteyenlere daha dengeli, farklı türde birçok yiyecek içeren ve bir egzersiz programı sunan bir diyet planı seçmelerini öneriyor. Lahana Çorbası Diyeti hakkında söylenebilecek tek olumlu şey ise, bazı kişilerin daha fazla sebze yemelerini teşvik etmesi.

Dikkat Edilecekler

Lahana Çorbası Diyeti: Kafa Yorulması Gereken Noktalar

Hızlı sonuç aldıran bu diyeti denemek isteyenler, mutlaka önce doktorlarına danışmalıdır. Diyeti uygulayanlardan bazıları, program süresince başlarının döndüklerini bildirmişlerdir.

Diyeti uygulamakta kararlıysanız, diyete başlamadan önce markete gidip çorba için gereken tüm malzemeleri önceden alın; diyette adı geçen meyve, sebze, yağsız süt ve (hangisini seçmeyi tercih ederseniz) tavuk, et veya balığı stoklayın ve diyet süresince evde kalmayı planlayın. Aşırı derecede lahana çorbası içmek, dışarı çıkamayacak kadar şişkinlik ve gaza sebep olabilir.

Lahana Çorbası Diyeti ile fazla kilolarınızdan kurtulacağınız bir gerçek ama diyet biter bitmez aynı kiloları geri alacağınızı da unutmayın. Bu diyet programı, kilo fazlasına yol açan alışkanlıklar ve davranış biçimlerini değiştirmekle uğraşmayan basit ve kısa vadeli bir çözümden başka bir şey değildir.

Sonuç olarak mı? En iyisi, düzenli egzersiz gibi sağlıklı bir yaşam tarzının tüm bileşenlerini kapsayan ve verdiğiniz kiloyu uzun vadede koruyabildiğiniz bir diyet programına yönelin. 

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

Merhaba; yaklaşık 1 aydır düzenli olarak spor yapıyor ve bununla birlikte spor salonundaki beslenme danışmanının önerdiği diyet programını uyguluyoru... devamı