Çünkü insanların elinde değiştirebilecekleri risk faktörleri olduğu gibi, bir de değiştiremeyecekleri risk faktörleri vardır.
 
Değiştirilemeyecek risk faktörü, örneğin aile ile ilgili etkenlerdir. Kişinin ailesinde ve soy ağacında meme kanserli hastaların bulunması, değiştiremeyeceği bir risk faktörüdür.

Ama bunun yanı sıra değiştirilebilecek risk faktörleri de vardır. Bunlar örneğin hormon ilaçlarını gereksiz yere ve uzun süreli kullanmamaktır. Mümkünse erken doğum yapmaktır.
 
Erken doğum kanser riskini azaltır
 
Kadınların mümkünse 30 yaşın altında doğum yapması, meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltır.
 
30 yaşın altında doğum yapmak nasıl riski azaltıyorsa, 30 yaşın üstünde doğum yapmak da aynı şekilde riski arttırır.

Video: Meme Kanseri
 
30 yaşından önce doğum yapmanın neden önemli olduğuna gelince: Öncelikli meme gelişimini, yani tam bir meme haline gelmesini doğumla birlikte tamamlar. Gelişimini tamamlamamış bir organın kanserojen maddelerden etkilenme ihtimali daha fazladır. Bu nedenle, bir kadının memesi doğum yaptıktan sonra gelişimini tamamladığı için, bu memeler kanserojen maddelerden daha az etkilenir.
 
Sigara ve alkolün etkileri
 
Bunun dışında değiştirilebilecek faktörler sigarayı bırakmak, alkol kullanan kadınların alkol almaktan vazgeçmeleridir. Eskiden her akşam alkol tüketen kadınlarda kanser riskinin arttığı düşünülürdü. Ama günümüzde, az miktarda alkol tüketen kadınlarda da, hiç alkol tüketmeyen kadınlara oranla meme kanseri riskinin daha fazla olduğu görülmektedir.
 
Yağlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Çünkü yağlı gıdaların meme kanseri üzerinde olumsuz etkileri vardır.
 
Kilo bu konuda çok önemli bir etkendir. Özellikle de menopoz dönemindeki şişmanlık çok önemli. Menopoz dönemindeki şişman kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı, şişman olmayan kadınlara göre çok daha fazladır. Bu nedenle de kadınların şişmanlıktan kaçınmaları çok önemli bir noktadır.
 
Düzenli spor yapmak koruyucudur
 
Bazı gıdalardan da uzak durulmalıdır. Östrojen içeren gıdalardan çok fazla tüketmek, meme kanseri riskinde artışa neden olur. Bu gıdalar soya ürünleri, keten tohumlarıdır. Bu gıdaların içinde östrojen tarzında etki yapan maddeler bulunur.
 
Diğer bir faktör ise fiziksel aktivitedir. Spor yapan, düzenli fiziksel aktivite içinde olan ve özellikle sporcu kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı, spor yapmayan kadınlara göre çok daha düşüktür. Bu nedenle kadınların spor yapmaları, düzenli fiziksel aktivitede bulunmaları, onları meme kanserinden koruyan önemli bir faktör olarak rol oynar. 

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı