En ölümcül kanserlerden biri olan akciğer kanserini önlemek için ipuçları sadece sigarayı bırakmaktan ibaret değildir. Ancak hastalığın geliştiği kişilerin yarısı güncel olarak sigara kullanıcısı olmasa da elbette yapmanız gereken ilk şey sigarayı bırakmaktır. Bırakmışsanız da akciğer kanseri için bir tarama yaptırmanız gerekir. Sigara akciğer kanserinin önde gelen nedenidir ve bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. 

Akciğer kanserine karşı işteki koşullarınızla ilgili dikkatli olmalısınız. Erkeklerde akciğer kanseri vakalarının %29’una işte maruz kalınan kanserojen maddelerin yol açtığı tahmin edilmektedir. Kadınlarda ise bu oran %5 olarak verilmektedir. Erkeklerin iş ortamlarında birlikte sigara içmesinin de buna katkıda bulunduğu düşünülür.

Akciğer kanserini önlemek için ipuçlarından biri de evdeki kimyasallara dikkat etmektir. Kanserojen maddeler sadece iş ortamlarında değil temizlik dolabınızda da olabilir. Güvenli ürünleri seçmek için her zaman aldığınız malzemelerin etiketlerini okuyun. Tahta yakılan şömineler ve fırınlardan gelen odun dumanı akciğer kanseri riskine katkıda bulunan unsurlardan bir diğeridir. Eğer mümkünse evinizi radon gazı için kontrol ettirebilirsiniz. Bu kokusuz gaz evlerimizin altında bulunabilen doğal uranyumun bozulmasıyla ortaya çıkar ve akciğer kanserinin önde gelen nedenlerindendir.

Akciğer kanseri riskini düşürmek için pasif içicilikten mümkün olduğunca kaçınmanız gerekir. Pasif içicilik diğer kişilerin sigara dumanına maruz kalmaktır. Sigara içen biriyle yaşamak akciğer kanseri görülme ihtimalini %20 ila 30 artırır. Yeni çıkan yasalarla sigara içilebilen alanlar kısıtlandığı için halka açık yerlerde pasif içicilik tehlikesi düşmüştür. 

Akciğer kanserini önlemek için ipuçlarından biri egzersiz yapmaktır. Sadece orta düzeyde spor yapmak bile önleme çabalarına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre haftada iki kez bahçeyle uğraşmak gibi aktiviteler de düşen akciğer kanseri riskiyle ilişkilidir.

Beslenmede bol miktarda sebze ve meyve bulunması akciğer kanseri riskini düşürür. Güncel araştırmalara göre bu konuda çeşitlilik miktardan daha önemlidir. Gıda alışverişi yaparken rengarenk sebze meyveler almaya çalışın; örneğin koyu yeşil ıspanak ve brokoli, beyaz soğan, kırmızı elma ve domates, turuncu portakal ve balkabağı gibi. İşlenmiş et ve peynirleri ise beslenmenizden çıkarmanız önerilir. Çünkü bunlardaki inorganik fosfatlar akciğer kanseri riskini yükseltirler.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı