Bir kadın konuyla ilgili bir uzmana başvurarak kendisinin meme kanseri açısından hangi risk grubunda olduğunu tespit ettirmesi gerekir.
 
Meme kanseri riski taşıyan kadınlarla taşımayan kadınların tarama programları farklıdır. Ülkemizde kadınların gideceği doktor grubu, özellikle meme hastalıklarıyla uğraşan genel cerrahi uzmanlarıdır. Almanya dışında bütün dünyada da zaten meme kontrollerini yapan uzmanlar, genel cerrahi uzmanlarıdır.
 
Standart tarama programları
 
Kadınların normal standart tarama programlarına risk taşımıyorlarsa, 35 yaşından itibaren başlamaları gerekir. Ancak risk taşıyan kadınların daha genç yaş gruplarında meme tarama programlarına girmeleri gerekir.

Video: Meme Kanseri
 
Bir kadının ailesinde, en genç yaş grubundaki meme kanserli kadının yaşından 5 yıl önce meme tarama kontrolü başlamalıdır. Bunun dışında bütün kadınlar, özellikle genç erişkin dönemlerinden itibaren her yıl bir hekim kontrolüne gitmelidirler.
 
Her ay ise kendi kendilerini muayene etmeleri gerekir. Bu muayeneler, özellikle adet gören kadınlarda, adet bittikten ve temizlendikten sonraki dönemde yapılmalıdır.
Menopoz dönemindeki kadınlar ise, kendilerinin tespit edeceği, ayın belli bir gününde bu muayenelerini gerçekleştirmelidirler.

Op. Dr. İlker ABCI

Soru Sağ meme dokusunda 1 buçuk ay önce büyüme ve sertlik hissederek bir genel cerraha başvurdum. Usg ile bakıldığında sağ meme volümünün artmış fibro... devamı