Özellikle tarama programıyla ortaya çıkmış ve henüz ele gelmeyen olgularda, memedeki hastalıklı doku ameliyat öncesinde, rov tekniği denilen bir radyoaktif maddeyle işaretlenir. Bu bölge, çok küçük bir kesiyle çevresiyle birlikte çıkarılarak, memede önemli bir şekil bozukluğu oluşturmadan, tümörlü doku vücuttan uzaklaştırılarak tam bir şifa elde etmek mümkündür.
 
Video: Meme Kanseri
 
Özel durumlar
 
Bazı özel durumlarda ise tedaviye cerrahiyle başlanmayabilir. Bu özel durumlar, örneğin tümörün çapının büyük olması ve kadının memesinin küçük olmasıdır. Bu koşullarda tüm memenin alınması gerekir. Bu durumda önce kemoterapi yapılarak tümör küçültülür. Tümör küçültüldükten sonra sadece hastalıklı doku alınarak memeyi kurtaran bir ameliyat gerçekleştirilebilir.
 
Özellikle ilerlemiş, ileri evredeki meme kanserlerinde yöne önce kemoterapi yapılır. Tümör küçültüldükten ve hastalığın evresi düşürüldükten sonra cerrahi yapılır.
 
Yani bazı özel durumlar dışında, meme kanserinin ilk tedavisi cerrahidir. Tüm meme kanserli kadınlarda cerrahi tedavi yapılmalıdır.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı