Lupusun Sebebi

Lupus (sistemik lupus eritematozus ya da SLE), bağışıklık sisteminin, vücudun kendi dokularına yabancı maddelermiş gibi saldırdığı bir otoimmün bozukluktur. Lupus bulaşıcı değildir.

Vücudun kendi dokularına saldırmasının gerçek nedeni bilinmiyor. Kişi, bağışıklık sisteminin işlevlerini etkileyen ya da kendisini lupus riski altına sokan belli bir genetik yapıyla doğabilir. Faktörlerin bileşimi de otoimmün seyri tetikleyebilir, bu etmenlerin bir kısmı bazıları insanları etkilerken diğerlerini etkilemeyebilir.

  • Genellikle güneşten gelen ultraviyole ışınına maruz kalmanın, bu hastalığın seyrini ve belirtilerin alevlenmesini tetiklediği biliniyor.
  • Hormonal faktörler otoimmün hastalıklarla ilişkili olsa da, aradaki bağıntı henüz kesin olarak anlaşılamamıştır. Bazı araştırmalar, yüksek östrojen seviyesiyle lupus riskinin arttığını göstermiştir. Ama ayrı bir çalışma, hormon replasman tedavisinde ya da doğum kontrol amaçlı verilen veya daha önce kısırlık tedavilerinde alınan östrojen veya prolaktin hormonlarının lupus riskini artırdığına dair bir kanıt bulamamıştır. Başka bir çalışma da, stabil lupusu olan kadınlarda doğum kontrol hapı aldıklarında belirtilerin alevlenmediğini göstermiştir.
  • Sigara içmek lupusa yakalanma riskini artırabilir ve hastalığı daha şiddetli hale getirebilir.
  • Bazı ilaçlar da lupusun ve belirtilerin alevlenmesinin şüpheli tetikleyicileridir.
  • Bazı enfeksiyonların da tetikleyici olduğundan şüphelenilir. Sitomegalovirus (CMV), parvovirüs (beşinci hastalık gibi) ve hepatit C enfeksiyonları olan kişilerin bazılarında sonunda lupus gelişir. Epstein-Barr virüsü de çocuklarda lupusla ilişkilidir.
  • Kimyasala maruz kalmanın da lupusu tetiklediği biliniyor. Şüpheli kimyasal toksinler, kuyu suyunda olan trikloretilen ve silis tozunu içerir. Saç boyaları ve düzleştiriciler de geçmişte lupusla ilişkilendiriliyordu ama artık lupus tetikleyicileri olarak görülmüyor.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

Kıllanma için diane 35 kullanıyorum aşırı derece sivilce çıktı sebebi ilaç mıdır?... devamı