Kilo vermek isteyen bir erkeğin, öncelikle yaşam tarzı ciddi bir şekilde değerlendirilmelidir. Sabah kalkış saati, ne iş yaptığı, alışkanlıkları, damak tadı, genetik özellikleri gibi konular tümüyle tespit edildikten sonra, neler yapılabileceği belirlenmelidir.

Burada yapılması gereken, temel beslenme kurallarının bireyin kendi bireysel yaşamına adapte edilmesiyle ortaya bir beslenme programının çıkarılabilmesidir.

Beslenme, iyi karbonhidratlardan, özellikle kan şekeri indeksi düşük karbonhidratlardan oluşmalıdır. Kilo verilmek istenen dönemde yağlar ve karbonhidratların birlikte tüketilmemesine ya da olabildiğince az tüketilmesine özen gösterilmelidir. Öğünler buna göre belirlenmelidir.

Gün içerisinde kahvaltı çok önemlidir. Kahvaltının karbonhidrat ağırlıklı olması gerekir. Günün en aktif saati olan öğle yemeğine, daha çok protein ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir. Akşam yemekleri ise biraz daha hafif olmalıdır.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

Merhaba ben 24 yaşındayım, boyum 1,60. ben boyumun uzamasını sanırım ergenlik dönemimde kendim durdurdum,diyet yaptım kilo almamak için, düzenli besle... devamı