Erkeklerin ideal vücut ölçüleriyle ilgili ilk oran, vücut yağ oranıdır. Yetiştin bir erkeğin ideal vücut yağ oranının yüzde 12 ila yüzde 20 arasında olması gerekir. İlk denklem budur.

İkinci önemli nokta, erkeklerin bel çevreleriyle ilgili olan ölçümdür.

Erkeklerin sağlıklı olmalarının ve sağlıklarını geliştirmelerinin bir yolu da, bel çevrelerini ölçerek kaydetmeleridir. Bir erkeğin bel çevresinin 92 santimi aşması, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir durumdur. Özellikle kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıkların ortaya çıkmasında, bel çevresindeki yağlanmanın büyük bir rolü vardır.

Erkeklerin bel çevresinin 102 santimi geçmesi ise cinsel isteksizliğe, vücutta çeşitli enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artmasına ve kalp damar hastalıklarına daha kolay yakalanılmasına neden olabilir.

Erkeklerin ideal vücut ölçülerini belirlerken, yağ oranlarını ve bel çevrelerini ölçmeleri önemlidir. Çünkü sadece tartıyla vücut ağırlığını tartmak, ideal kiloyu belirlemeye ya da ideal vücut ölçülerine ulaşmaya yetmeyecektir.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Hocam ben sperm ölçümü yaptim ama 0 cikti acaba sorunum ne azosperm mi sadece ölçümle degilde başka bi teknikle tani konulabilrmi ne yapmam lazim beni... devamı