Sağlıklı bir şekilde kilo kaybeden bir erkeğin vücudunda sarkma olmaz. Eğer kişi ayda 4-6 kilodan fazla kilo veriyorsa ya da çok ağır diyetler yaparak kilo veriyorsa bu durumda vücudunda sarkma meydana gelebilir.

Hiç karbonhidrat içermeyen diyetler uygulamak, çok düşük kalorili diyetler uygulamak, açlık diyetleri uygulamak vücuttaki sarkmaları arttırır. Bu yüzden bir erkeğin diyetinde kesinlikle süt, yoğurt, ayran, et, tavuk, balık ve yumurta gibi kaliteli protein kaynakları yer almalıdır. Gün içerisinde mutlaka her öğün olmasa bile ya da öğünlere eşit dağıtılacak şekilde tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, bulgur pilavı gibi sağlıklı karbonhidratlar beslenme düzeninde yer almalıdır.

Ayda 6 kilodan daha fazla kilo kaybetmeye kesinlikle çalışılmamalıdır. Fakat bütün bu durumların dışında, çok obez erkekler zayıflarken ister istemez deri dokularında sarkmalar oluşabilir. Bu sorunun önüne sadece diyetle geçilemeyebilir. Bu yüzden sağlıklı bir diyet programı, sağlıklı bir egzersiz programıyla bütünleşik bir şekilde uygulanmalıdır.

Yani vücuttaki sarkmaları önlemek için sadece diyetin kendisi yeterli olmayabilir. Bu durumda kişinin kendi fizyolojik yapısına uygun bir egzersiz türünü, uzman bir hoca eşliğinde düzenli olarak yapmasında fayda vardır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı