Erkeklerin ideal kilosunu hesaplamak için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Bunların başında boy-kilo oranları gelir. Beden kitle indeksi denilen ve boyun vücut ağırlığına orantılanmasıyla hesaplanan ideal kilo denklemi vardır.

Ancak bu denklemler, erkeklerin ideal kilosunun hesaplanmasında yetersiz kalmaktadır. Erkeklerin kas dokusu kadınlardan fazla olduğu için, sadece boy-kilo oranı, bir erkeğin ideal kilosunu hesaplamaya yeterli gelmemektedir. Aynı zamanda erkeğin vücudunda ne kadar yağ dokusu, ne kadar kas dokusu, ne kadar su olduğu ve kemik miktarı bilinmelidir. Bu nedenle, herhangi bir yerde kolayca hesaplanabilecek kilo formülleri yerine, kullanılan özel tartılarla, erkeklerin yağ ve kas kitlesine göre ideal kilolarının hesaplanması daha doğru bir yöntemdir. 

Düşük elektriksel akım yöntemiyle hesaplama ile yani vücut yağ ve kas dokusunun görülebildiği yöntemle ideal kiloyu hesaplamak daha doğrudur. Bu yöntemde bir erkeğin yağ ve kas dokusu görülebildiği için, sadece boy-kilo oranına bakılmadan, her bireyin kendine özgü ideal kilosu hesaplanabilmektedir.

Uzm. Dr. Pınar BALGÖZ ERGÜL

Mrb hocam size bisy sormak istiyorum benim üç aylik bebeğim var boy ve kilosu şöyle 62cm kilosu 5.50kilosu sizce ideal mi boyu ve kilosu ddeğilse ne y... devamı