Karaciğer kanserinin teşhisi

Karaciğer kanserinin teşhisinde kullanılan test ve prosedürler şunlardır:

  • Kan testleri. Kan testleri karaciğerdeki işlev bozukluklarını ortaya koyabilir.
  • Görüntüleme testleri. Doktorunuz, ultrason, bilgisayarlı tomografi taraması ve MR gibi görüntüleme testlerini önerebilir.
  • Karaciğerden test amaçlı doku örneği alınması. Karaciğer biyopsisi esnasında karaciğerden bir doku örneği alınır ve bu örnek mikroskop altında incelenir. Doktorunuz doku örneğini almak için karaciğerinize doğru ince bir iğne uzatır. Karaciğer biyopsisi kanama, morarma ve enfeksiyon gibi riskler taşır.

Karaciğer kanserinin aşamalandırılması  

Kanser teşhisinin ardından doktorunuz kanserin ne kadar ilerlediğini saptamaya çalışacaktır. Aşamalandırma testleri, kanserin büyüklüğünün, yerinin ve ne oranda yayılma gösterdiğinin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Karaciğer kanserinin aşamasını belirlemek için uygulanan görüntüleme testler arasında bilgisayar destekli tomografi, MR, göğüs röntgeni ve kemik taraması yer alır. 

Karaciğer kanserinin aşamaları şunlardır:

  • Aşama I. Bu aşamada karaciğer kanseri tek bir tümördür. Hiçbir kan damarına istila etmeyen tümör karaciğerin dışına çıkmamıştır.
  • Aşama II. Bu aşamadaki karaciğer kanseri, çevredeki kan damarlarını istila eden tek bir tümör veya karaciğerdeki birkaç ufak tümör halinde olabilir.
  • Aşama III. Bu aşamada kanser birkaç büyük çaplı tümörden veya karaciğerdeki ana damarları veya safra kesesi gibi çevredeki dokulara istila eden büyük tek bir tümörden oluşabilir. 
  • Aşama IV. Bu aşamada karaciğer kanseri karaciğerin dışına vücuttaki diğer organlara yayılmıştır. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı