Kronik lenfositik löseminin yol açtığı komplikasyonlar şunlardır:

  • Sık tekrarlayan enfeksiyonlar: Kronik lenfositik lösemi hastalarında sık tekrarlayan enfeksiyonlar görülebilir. Genellikle üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları görülmekle birlikte kimi zaman daha ciddi enfeksiyonlar da görülebilmektedir.
  • Daha agresif seyirli bir kanser türüne dönüşmesi: Kronik lenfositik lösemi hastalarının bir kısmı diffüz büyük B hücreli lenfoma adı verilen daha agresif seyirli kanser türüne yakalanabilirler. Doktorlar bu dönüşümü Richter Sendromu olarak da adlandırırlar.
  • Diğer kanser türlerine yakalanma riskinin artması: Kronik lenfositik lösemi hastalarının cilt kanseri (melanom), akciğer kanseri ve sindirim sistemi kanserlerine yakalanma riski yüksektir.
  • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları: Kronik lenfositik lösemi hastalarının bir kısmında bağışıklık sistemi rahatsızlıkları da görülmektedir. Bağışıklık sisteminde oluşan bu sorunlar, hastalıklara savaş açan hücrelerin, alyuvar hücrelerine ya da trombosit hücrelerine karşı savaş açmasına neden olur.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

Ben 14yaşındayım lösemi tedavisi görüyorum kalçamda femur başında sıkıntı olduğunu söylediler daha önce siz benim gibi bir arkadaşımı ameliyat ettiniz... devamı