Kolon kanserleri, kalın bağırsağın iç cidarından oluşan bozulmalar zemininde gelişen habis bir hastalıktır. Bu, metrelerce uzayan kalın bağırsağın herhangi bir yerinden çıkabilir. 

Kolon kanseri refah toplumlarda sık olarak görülür ve batı tipi yaşamla ilişkilendirilir. Özellikle ABD’de ve Kuzey Avrupa’da sıklığının giderek artmakta olduğu bilinen bir hastalıktır. 

Kadınlara göre erkeklerde biraz daha sık olarak görülür. Bazı iltihabi bağırsak hastalıklarının da kolon kanserine zemin hazırladığı bilinmektedir. 

Kolon kanseri ilerlediği zaman tehlikeli ve öldürücü bir hastalıktır. Erken tanısı biraz zordur. Ancak tarama sistemleriyle erken tanı mümkün olabilir. Belirti verdiğinde, genellikle orta derecede ilerlemiş olduğu anlaşılır. 

Ciddi bir hastalık olduğu için, özellikle sık görüldüğü toplumlarda, bu hastalığı tarayarak saptamaya çalışmaları yararlı olmaktadır. 

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Hocam merhaba, Ben 40 yaşındayım, hiçbir şikayetim olmadan kontrol amaçlı endoskopi ve kolonpskopi yaptırdım. Biraz evhamlı biryimde :) Ailemde değil ... devamı