Evde Tedavi

Evde Tedavi

çok sayıda kalp çarpıntısı çeşidi olduğu için, tedavi genelde teşhise özeldir. Daha teşhis konmamış kalp çarpıntısı olan insanlarda, küçük yaşam tarzı değişiklikleri belirtileri en aza indirebilir. Bunlar arasında, kafein, alkol tüketimini ve reçetesiz ilaçları bırakmak bulunur. Kalp çarpıntısı olan hastalar, ne zaman, nerede ve hangi şartlarda kalp çarpıntıları meydan geldiğini bir ajandaya kaydetmeye çalışmalılar. Nabız ölçmeyi ve nabız hızlarını belgelemeyi, çarpıntıların tek tek mi yoksa düzenli mi meydana geldiğini, bayılma hissi, bulantı, terleme, göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi belirtilerden hangilerinin çarpıntılara eşlik ettiğini öğrenmeliler. Göğüs ağrısı (ya da çene ağrısı, hazımsızlık veya aşırı yorgunluk gibi diğer kalp krizi belirtileri), nefes darlığı veya bayılmak, hastayı ya da bir aile ferdini acilen 112 yi aramaya ve hemen tıbbi yardım istemeye sevk etmelidir.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Akut ortamda, supraventriküler taşikardili veya atrial fibrasyonlu kişiler için hedef, hızı yavaşlatmak ve teşhis oluşturmaktır. Bazen, vücuttaki adrenalin kuvvetlerini engellemek için vazovagal manevralar yaptırılır. Böyle bir manevra, hastanın dışkı çıkarıyormuşçasına kendini sıkarak nefesini tutmasını gerektirir. Adenozin, tek bir damar içi enjeksiyonla verilip tempo sağlayıcı hücreler yeniden ayarlanarak kalbin normal ritmine dönmesini ya da kalp atışını geçici olarak yavaşlatıp doktorun, kalp ritmini tanımlamasını, ardından kontrol veya tedavi için uygun ilacı önermesini sağlayabilir. Kullanılabilecek diğer ilaçlar beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleridir. Wolfe-Parkinson-White SVT gibi bazı ritimlerin, özel elektrik kısa devreleri olur; bunlar, kalp kateterizasyonu sırasında yüksek frekanslı elektrik enerjisinin uygulanmasıyla ("yakma") ve anormal elektrik yolunu kesip çıkarmak ya da imha etmek ve sorunu iyileştirmek için yüksek frekanslı ultrason kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Bu fırsatı kullanmak birkaç durumda kısıtlı. Eğer hızlı kalp atışına göğüs ağrısı, nefes darlığı veya düşük tansiyon da eşlik ediyorsa acil bir durum vardır ve anesteziyle birlikte elektrik şokları uygulanarak kalp daha istikrarlı ve yavaş bir ritme döndürülebilir.

Özer SELİMOĞLU

Göğüs boslugunda carpıntı diye adlandıracagım bır durum yasadım.Dokrora gıttm holterdecarpıntı oldugu görünüyor.Diğer testler temiz cıktı.Doktorun ban... devamı