İlişkilerde bazen, artık yollarınızı ayırıp hayatlarınıza devam etmenizin kaçınılmaz olduğunu söylemek isteyen, çok büyük ve çok net işaretler vardır. Ama bazen, bu ilişkinin doğru olmadığını ve devam etmemesi gerektiğini gösteren, daha kurnaz ve anlaşılması daha zor olan bir takım işaretler daha olabilir. Bazı insanlar, ilişki bitirmeyi veya yalnız kalmayı göze alamaz ve bunu korkutucu bulurlar, ama yalnız olmak, kötü bir ilişki içerisinde olmaktan daha iyidir.

Baskı yapıyor
Fiziksel, duygusal veya sözlü olarak yapılan baskılardan bahsetmeden geçmemiz mümkün değil. Eğer bir ilişkide baskı varsa, o ilişkinin sağlıklı olmadığı ve bitmesi gerektiği aşikardır. Baskının boyutları ve dereceleri oldukça değişkendir ve tahmin edilemez boyutlara varabilir. Uzun süre boyunca baskı içeren bir ilişkide bulunmak, ruh hali üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir.

Saygı duymuyor
 Eğer partneriniz size ve fikirlerinize saygı duymuyorsa ve bunu özellikle topluluk içerisindeyken yapıyorsa ayrılma vakti gelmiştir. Karşılıklı saygı, bir ilişkinin temelidir ve olmazsa olmazlarındandır. Başka insanların yanındayken bile sizi küçük düşürüp aşağılamaktan çekinmeyen biriyle paylaşacağınız bir şey kalmamış demektir.

Kontrol etmeye çalışıyor
Eğer sizi kontrol etmeye çalışan, nasıl davranmanız, ne giymeniz, kimlerle arkadaş olmanız, zamanınızı nasıl geçirmeniz gerektiğini söyleyen biri ile birlikteyseniz, bu dev bir kırmızı bayrak sallayarak, bitirilmesi gereken bir ilişki alarmını verir.  Karşımızdakini kontrol etmeye çalışmak, hem erkekler hem de kadınlar açısından oldukça yanlış ve ilişki bağlarını koparan bir harekettir.

Artık onu çekici bulmuyorsunuz
Bir süredir birlikte olduğunuz partnerinize karşı artık heyecan veya çekim duymuyorsanız, dokunuşlarda çekingenleşiyor, öpüşmenin düşüncesi bile sizi itiyor ise ilişkinizde tutku kalmamış demektir. Ne yazık ki, bu durum çok nadiren tersine ve eski haline dönebilen bir durumdur. Tutku bittiği zaman karşınızdaki kişi size batmaya başlayabilir. Her şey daha kötüye gitmeden önce bu ilişkiyi bitirmek en hayırlısıdır.

Yüzleşmekten kaçıyorsunuz
Eğer partnerinize yalan söylemeye ve gerçekleri gizlemeye başladıysanız, ilişkiniz kötüye gidiyor demektir. Yalan söylemek kar topu gibidir, yuvarlanarak gittikçe büyür. Yüzleşmekten kaçınmayı bırakamıyorsanız ve bu iki taraftan birinde, bir çeşit huy haline gelmişse ayrılık zamanıdır.

Yalan veya aldatma işin içine girdi
Yalan da aldatma da çoğunlukla tekrar edilen ve bırakılması zor davranışlardır. Eğer düzenli olarak yalanlarını yakaladığınız bir partneriniz var ise, ya da aldatıldığınızı öğrendiyseniz ayrılık vakti gelmiştir.

Farklı hayal ve planlarınız var
Eğer sizi en başta bir araya getiren şeylerin, sizi uzun süreli dönemde bir arada tutamayacağını, çünkü hayatta farklı emelleriniz olduğunu zaman içinde fark ettiyseniz, gitme zamanıdır. Farklı planları olan kişilerin birlikte bir hayat kurabilmeleri mümkün değildir. 

Ona güvenemiyorsunuz
Eğer partnerinize güvenemediğinizi, sırrınızı veremediğinizi, konuşamadığınızı fark ediyorsanız bu ilişkinin devam etmesi zordur. Birlikte olduğumuz kişinin, her şeyi paylaşabildiğimiz, en iyi arkadaşımız olması gerekir. Eğer onunla zayıf yönlerinizi ve hatalarınızı paylaşamıyorsanız bu yanlış bir ilişkidir.

Onu özlemiyorsunuz 
Kendinizi yoğun ve uzun çalışma saatleri veya uzun süreli seyahatlar içinde buluyor ama onu ayrı geçirdiğiniz zamanı önemsemiyorsanız, durup düşünme vakti. Özlemediğiniz biri ile neden birliktesiniz? Bu sizin için doğru bir ilişki mi?

İçinizden bir ses ‘hayır’ diyor
Eğer çevrenizdeki herkes size bu ilişkinin doğru ve sağlıklı olmadığını, partnerinizin size iyi gelmediğini söylüyorsa ve içinizdeki ufacık bir ses, haklı olduklarını dile getiriyorsa, içinizdeki sesi dinlemelisiniz.


Op. Dr. Aram BAKIRCI

Sayın hocam, Annemin sol frontalde internal tabula komşuluğunda ekstra aksiyel yerleşimli dural tabanlı 16x10mm boyutlu düzgün konturlu FLAIR izointen... devamı