Alzheimer Konulu Filmler-1

Alzheimer hastalığı, bunamaya neden olan en önemli etkendir. Bunama (demans), kişinin belleğinin yanı sıra, günlük yaşamını sürdürme beceri ve yeteneğinin de kademeli olarak yıkıma uğramasıdır. Alzheimer hastalığında, sağlıklı beyin hücreleri erken ölerek hastanın bellek ve zihinsel işlevinde hızlı bir gerilemeye yol açar.

Böyle bir hastalığın, hastanın kendisi kadar onu sevenler, etrafındaki insanları da psikolojik olarak etkilemesi doğaldır. Yıllardır birlikte olduğunuz anneniz, babanız, eşiniz, kardeşinizin sizi tanımamaya başladığını düşünün… Acı değil mi? Bu kadar sarsıcı bir konunun filmlerde işlenmesi de haliyle kaçınılmaz. İşte o filmlerden birkaçı:

Alzheimer Konulu Filmler-2

A Song for Martin (Martin İçin Bir Şarkı)

Ünlü besteci Martin, performanslarından birinde başkemancı Barbara’yla tanışır ve ikisi aşık olur. Eşlerinden boşandıktan sonra Martin ve Barbara evlenip birlikte mutlu bir yaşama başlarlar. Beş yıl sonra, çift yeni bir opera üstünde çalışırken Martin’e Alzheimer hastalığı tanısı konulur. Martin’in durumu kötüleşip kişiliği değişirken çift, onları bir zamanlar bir araya getiren aşka tutunmaya çalışır.

Alzheimer Konulu Filmler-3

Iris

Romancı Iris Murdoch ve kocası John Bayley’nin arasında yaşam boyu süren aşkın ve Iris’in Alzheimer hastalığıyla mücadelesindeki öğrencilik günlerinin gerçek hikayesi.

Alzheimer Konulu Filmler-4

De Zaak Alheimer (Katilin Hafızası)

Vincke ve Verstuyft Antwerp polis departmanının en iyi dedektifleridir. Önemli bir yöneticinin cinayetiyle karşılaşırlar ve katili yakalamak için bütün çabalarını sarf ederler.

Alzheimer Konulu Filmler-5

Away From Her (Ondan Uzakta)

Karısının Alzheimer hastalığından dolayı bakımevine yatırılmasına göğüs geren bir adam, onun bakımevinde bir hasta olan, tekerlekli sandalyeye bağlı Aubrey’e ilgi gösterdiğine şahit olur.

Alzheimer Konulu Filmler-6

The Notebook (Not Defteri)

Fakir ve tutkulu bir genç adam zengin genç bir kadına aşık olur ve ona özgürlük hissi tattırır. Çok geçmeden, toplumsal farklılıklarından dolayı ayrılırlar.

Op. Dr. Özbek EREN

Annem 74 yaşında bir gözü yüzde yirmi görüyor göz filminde retinasında problem görünüyo ne yapabiliriz... devamı