Özellikle de elma tipi bir vücudunuz varsa karnınızı her zaman düz tutmak oldukça zor olabilir. Hoş bir görüntüsünün olmamasının yanı sıra göbek, aynı zamanda kötü sağlığın da işaretlerindendir. Karın bölgesindeki yağlanma genellikle iç organlardaki yağlanmadır, bu da kalp hastalığı ve tip 2 şeker hastalığı görülme riskini yükseltir. İki haftada karnı düzleştirmek beslenmedeki değişiklikler ve egzersiz sayesinde mümkündür. Ancak gerçekçi olmanız gerekir, eğer çok fazla göbeğiniz varsa, iki haftada daha düz bir karına sahip olsanız da, dümdüz bir karına sahip olamazsınız.

Ne kadar mekik yaptığınızın önemi yok, bölgesel çalışmalar karnı düzleştirmek söz konusu olduğunda kardiyonun veya aerobik egzersizlerin yerini tutmazlar. Aerobik egzersiz, belli bir süre boyunca kalp atış hızınızın belli bir seviyenin üzerinde kaldığı tüm egzersizlerdir. Dolayısıyla bu, yürüyüş, koşu, bisiklet, paten, yüzme veya dans olabilir. Keyif aldığınız bir kardiyo egzersizi seçin ve haftada 5 gün, günde 30 ila 60 dakika boyunca yapın. Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız egzersiz temponuzu veya süresini artırın. Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz tempodansa egzersiz süresini artırmak daha mantıklı olabilir. Önce 30 dakika yerine 60 dakika boyunca yürüyün, bir süre sonra ise 30 dakika yürüyüş ve 30 dakika koşuya geçin.

Düzenli olarak güç egzersizleri yapmak iki haftada karnı düzleştirmek için etkili olabilir. Ağırlık kaldırmak veya squat yapmak gibi direnç egzersizleri bel bölgesini daraltmaya yardımcıdır; inatçı bir göbek problemi olan daha yaşlı kadınlarda bile. 2003’te yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre güç çalışması menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda vücut ağırlığının değişmediği durumlarda bile karın bölgesindeki yağlanmayı önemli derecede azaltmıştır. Yağ hücrelerinin aksine kas hücreleri sürekli kalori harcarlar. Dolayısıyla güç çalışmasıyla kaslarınızı artırmak düz karın hedefinize ulaşmaya destek verir.

Karın bölgesindeki yağlanma yüksek stres seviyeleri ile de ilişkilidir. Stres arttıkça böbrek üstü bezleri vücuda daha fazla kortizol salgılarlar, bu da karnın normalde depolayacağından daha fazla yağ depolamasına yol açar. Stresiniz azaldığında vücut daha az yağ depolayacağından iki haftada karnı düzleştirmek daha mümkün olur. Her gün 15 ila 20 dakika yoga yapın. Bu sayede hem egzersiz yaparken, hem de stres probleminizi hafifletebilirsiniz.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Merhaba doktor bey benim Karnım ağrıyor du 1 haftadır bende genel cerrahiye gittim ve kan idrar tahlili yaptı kanında CRP 3e yakın çıktı şimdi ne yapm... devamı