Türkçe karşılığı İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü olarak tanımlanan HIV bağışıklık sistemine zarar vererek vücudu bakterilere ve virüslere karşı savunmasız bırakır. İlk evrelerinde çoğunlukla belirti göstermeyen HIV ilerleyen evrelerde kronik grip veya nezle ile karıştırılabilir. Bunun nedeni bu hastalıklarla benzer belirtiler taşımasıdır. HIV virüsü cinsel ilişki, direk kan teması, organ nakilleri ve anneden bebeğine geçmek üzere çeşitli etmenler nedeniyle ortaya çıkabilir. HIV taşıdığınızı anlamanız için dikkat etmeniz gereken belirtiler şunlardır;

Ateş
Virüs vücuda alındıktan sonra ilk gözlemlenen belirtiler hafif ateşe eşlik eden halsizlik, bademciklerde şişlik ve boğaz ağrısı gibi şikâyetlerdir. Bu şikâyetlerin ortaya çıkmasının nedeni kan dolaşımına giren ve bağışıklık sistemi çökertmeye çalışan bu virüse karşı vücudun çeşitli tepkiler vermesidir. 

Halsizlik
HIV taşıyan insanlarda en sık rastlanan şikâyetler arasında halsizlik yer alır. İlk veya son evrelerinde ortaya çıkabilen bu durum en ufak bir aktivite sonrasında nefessiz kalma, bitkin düşme ve ağır yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkar.

Lenf Düğümlerinde Şişlik
Kas ve eklem ağrıları ile lenf düğümlerinde şişme bağışıklık sistemini çökerten HIV neden olduğu şikâyetler arasında yer alır.

Boğaz Ağrısı
HIV hastalarında en çok görülen belirtilerden biri de boğaz ağrılarıdır. Ancak çeşitli boğaz enfeksiyonları ile karıştırılmaması için HIV testi yaptırarak emin olunmalıdır.

Ciltte Döküntüler
HIV ilerleyen evrelerinde cilt yüzeyinde kızarıklıklar ve döküntüler gözlemlenebilir. Ancak bunlar da diğer belirtiler gibi başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Bu yüzden test yaptırmadan kesin bir değerlendirme yapmak mümkün değildir.

İshal
Mide bulantısı, kusma ve ishal HIV taşıyan hastalarda görülen belirtilerdir.

Kilo Kaybı
Uzun süren ishaller ve kusma gibi problemler nedeniyle HIV hastaları bu virüsü vücutlarına almadan önceki yeme alışkanlıklarını devam ettirdikleri halde kilo alamıyor aksine hızlı bir kilo kaybı yaşıyorlarsa HIV’den söz edilebilir. 

Kuru Öksürük
Eğer öksürük ilaçları ve çeşitli alerji ilaçları kullandığınız halde 1 seneyi aşan bir süredir kuru öksürüklerden şikâyet ediyorsanız HIV taşıyor olabilirsiniz.

Zatürre
Tıptaki adıyla pnömoni olan zatürre hastalığı bir veya birkaç akciğer lobunun iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Bağışıklık sistemini etkileyen HIV mikropların kolayca akciğerlerde bulunan hava keseciklerine yerleşmelerine ve burda iltihaplanmaya yol açmalarına neden olur. 

Gece Terlemesi
HIV’nin ilk evrelerinde gözlemlenen gece terlemeleri menopoz döneminde kadınların yaşadığı sıcak basmalarına benzetilir. Ancak bu terlemeler üzerinizdeki kıyafetleri ve hatta yatak örtüsünü ıslatacak kadar şiddetli olabilirler.

Tırnaklarda Renk ve Şekil Değişimi
HIV taşıyan insanların tırnaklarında şekil değişikliği, renk koyulaşması ve kalınlaşma gibi çeşitli değişimler gözlemlenir.

Konsantre Olamama
HIV’nin ilerleyen evrelerinde idrak etme sorunları yaşanabilir. Zamanla beyin fonksiyonlarında gerileme gözlemlenen HIV taşıyan insanlar konsantre olma ve hatırlayamama gibi sorunlar yaşayabilirler. 

Uçuk
Ağızda ve genital bölgede ortaya çıkan uçuklar HIV’nin ilerlermiş bir seviyede olduğunu gösteren belirtiler arasında yer alır.

Elde Uyuşma ve Karıncalanma
HIV taşıyan hastaların ellerinde uyuşma ve karıncalanma hissi gözlemlenebilir.

Düzensiz Adet Görme
HIV taşıyan kadınlarda düzen adet görme ve giderek kanamaların daha az yoğunlukta gelmesi gibi şikâyetler gözlemlenebilir.

İLGİLİ MAKALE

AIDS Nedir?

Doç. Dr. Selman LAÇİN

Hocam eşimle tüp bebek tedavisi için görüşme yapmıştım benden testler istendi yaptırdım anti HCV 2.260 pozitif hbs Ag 0.300 neg (-) anti hbs <8. Neg(... devamı