Nedir?

Helikopter anne baba (helikopter ebeveyn) genelde, aşırı anne babalık eden bir grup anne babayı tanımlamakta kullanılır. Helikopter anne babalar çocukların eğitimi, güvenliği, ders dışı etkinlikleri ve çocuklarının yaşamlarının diğer yönlerine takmakla suçlanır. Eleştirmenler, helikopter anne babaları çocuklarını aşırı korumalarından, onlara bağımsızlık hissi ve yapabilirsin tavrı işleyememekten dolayı eleştirir. Helikopter anne babalar çocuklarına aşırı program yapmak, onlara oyun oynama ve keşfetme zamanı tanıyamamaktan dolayı da suçlanırlar. Helikopter anne babalar, anne babalık uygulamalarını, sadece çocuklarının güvenlik ve eğitimini gözettiklerini, çocuklarının yaşamlarıyla bu denli ilgili olmaktan gurur duyduklarını söyleyerek savunurlar.

Helikopter anne babalar, muhtemelen anne babalığın başlangıcından beri var. Ama aşırı anne babalık yapmak 1990’lar sırasında, anne babalar çocuk kaçırılma, akademik rekabet ve nihayetinde, küresel ekonomide rekabet hakkındaki haberlerle bombardımana uğradığında kendini gösterdi.

Helikopter Anne Babalara Nerelerde Rastlarız?

Helikopter anne babalar küçük sınıflarda yaygındır. Ama ilköğretim okulları, liseler, hatta üniversitelerde de mevcuttur. Aşırı anne babalık yapmak, özgürlüklerini kazanmak ve ailelerinden kopmak isteyen çocuklar için utanç verici olabilir.

Açık anne babalık helikopter anne babaların tam tersidir. Açık anne babalar, çocukların hata yapmaya, yalnız zaman geçirmeye ve daha az toplumsal yükümlülüklere sahip olmasına izin verildiğinde en iyi şekilde öğrendiğine inanırlar.

Uzmanlar aşırı anne babalığın ve açık anne babalığın yararları ve sonuçlarını daha uzun süre tartışıp anne babaların aileleri için doğru olan dengeyi bulmaları için serbest bırakacak gibi görünüyor.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Hocam hergun 13 damla kan geliyor iliskide daha fazla acaba neden ve adetim gecikti ve hergun geliyo bu kanama 2 haftadir ve anne baba olmak istiyoz g... devamı