Suçluluk hissi bunalım yaratabilir ve sizi yaşamınızda ilerlemekten alıkoyabilir. İşte size suçluk hissinin üstesinden nasıl geleceğinize dair bazı ipuçları ve fikirler.

  1. Suçluluk hissinin normal olduğunu ve herkesin yaşadığını fark edin.
  2. Yaptıklarınızın sizi neden suçlu hissettirdiğini iyice düşünün.
  3. Yaptıklarınızdan ders çıkarıp onları tekrarlamayacağınıza dair söz vermeye çalışın. Hepimiz insanız, bu mümkün olmayabilir ama daha iyisini yapmaya kendi kendinize söz verin.
  4. Eğer davranışlarınız birini incittiyse ondan özür dileyin. Bu, hissettiğiniz suçluluğu biraz hafifletebilirsiniz, incinen taraf umalım da özrünüzü kabul etsin.
  5. Kurgu karakter Scarlet O’Hara’dan ders çıkarın: “Ne de olsa… yarın başka bir gün.” Her günün yeni baştan başlamak için vaat, umut ve fırsatla dolu yeni bir başlangıç olduğunu fark edin.
  6. Suçluluk hissine yol açmış olabilecek eylemler üzerinde durmayın.
  7. Suçluluk hissi her ortaya çıktığında, buna sızlanmak yerine yapıcı bir adım atın. Örneğin, iflas bayrağı çekmekten suçluluk duyuyorsanız elektrik faturanızı gelir gelmez ödeyin.
  8. İyi şeyler yapın. Başkalarına yardım etmek genelde yardım teklif eden kişiye de yardım eder.
  9. Gerekirse, tıbbi yardım isteyin. Aşırı suçluluk psikolojik veya tıbbi bir durumun parçası olabilir.
  10. Güvendiğiniz bir din adamı ve dini bir figürle de görüşebilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE

Aşırı Dar Vajina

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

Merhabalar, Benim şöyle bir sorunum var. 22 yaşımdayım ve kendimi bildim bileli et yemiyorum.Balık,kırmızı et,beyaz et hiçbirini. Bunun yanında birçok... devamı