Vücudumuzun en zorlanan bölümü ayaklardır. Ne yazık ki, en çok ihmal edilen organ da ayaklardır.

Eğer ayaklarınızı ihmal ediyor, ayaklarınıza özen göstermiyor ve bakım yapmıyorsanız, nasırlar, şişlikler, çatlaklar, enfeksiyonlar ve tırnak batması gibi bazı cilt ve ayak sorunlarına ortam hazırlıyorsunuz demektir.

Bu yüzden gerektiğinde pedikür yaptırın.

Ayaklarınızın pedikürle bakımlı olmasını sağlayarak bu tür sorunlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin. Yapmanız gereken tek şey, bazı adımları uygulamak ve bazı tedbirler almaktır.

Ayaklarınızın güzel ve düzgün görünmesini sağlamak için normal pedikür yöntemlerinin dışında, başka tavsiyeler de vardır. Her gece ayaklarınıza yağla hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Böylece ayaklarınız hem rahatlamış olacak hem de pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Kışın, ılık yağla birlikte susam yağı ya da hardal yağı kullanılabilir. Yazın, hindistancevizi yağı serinletici bir etki sağlar.

Sadece el tırnaklarınızın değil, ayak tırnaklarınızın da önemli olduğunu unutmayın. El tırnaklarınıza gösterdiğiniz özeni ayak tırnaklarınıza da göstermelisiniz. Basit bir pedikür bile işe yarayacaktır. Aşağıda, evde pedikür yapmak için bazı adımlar vardır:

Pedikürde en önemli adım, ayak tırnaklarındaki eski ojeyi tamamen temizlemektir.

Daha sonra ayaklarınızı sabunlu suda iki dakika bekletin. Bu suya banyo tuzları, aromaterapi yağları, İngiliz tuzu ekleyin ve ayaklarınızı iki dakika daha bekletin. Unutmayın, ayaklarınız ne kadar kirli ve bakımsızsa, onları suda o kadar uzun bekletmeniz gerekir.

Ayaklarınıza, hafifçe baskı uygulayarak masaj yapın. Masaj sırasında ölü derilerden arındırıcı bir vücut ya da ayak kremi, ayak törpüsü ya da ıslak ponza taşı kullanabilirsiniz. Bu, ayaklarınızın topuklarında ve tabanında biriken tüm kiri temizleyecektir. Bu işlem çok yumuşakça yapılmalıdır ve ayağınızın kızarmaya başlaması durumunda derhal son verilmelidir.

Kütikülleri, çok yumuşak bir şekilde havluyla geriye doğru itin. Ayaklarınızı ovun ve kütikülleri az miktarda kütikül yağıyla ovarak nemlendirin. Kütiküller çok hassastır ve nemlendirilmesi gerekir. Sabun kalıntılarını gidermek için tırnaklarınızı tekrar oje çıkarıcıyla temizleyin. Parmak araları da dahil olmak üzere ayaklarınızı iyice kurulayın ve besleyici bir ayak kremi sürün.

Tırnakların dibinden başlayarak bir kat baz boya sürün. Baz boya, genellikle şeffaf olup tırnaklarınızın sararmasını önler ve tırnaklarınızı güçlendirir.

Baz boya tamamen kuruduktan sonra ojeyi sürün. Güzel görünmesi için ojeyi sadece 2 kat sürün. İkinci katı uygulamadan önce ilk katın iyice kurumasını bekleyin. Ojeyi iki kattan fazla sürmek bütün görüntüyü bozacaktır.

Son olarak, oje tamamen kuruduktan sonra ayaklarınıza hindistancevizi yağı, badem yağı ya da zeytinyağıyla masaj yapın. Ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınızın tamamen kurumuş olmasına dikkat edin.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

Bu lekem için size bundan 6 sene önce geldim sadık ahmet hastanesine siz bana güzel bir uygun fiyat da verdiniz ama benım imkanım olması o zmn yaptırm... devamı