Göz kuruluğu, göz yaşları göz için yeterince nem sağlayamayınca oluşur. Bunun sebebi nicelik veya nitelik olarak yeterli gözyaşı üretememek olabilir. Rahatsızlık verici bir durumdur, acıya veya batmaya yol açabilir. Uçakta, klimalı bir odada, bisiklet sürerken veya uzun süre bir ekrana baktıktan sonra göz kuruluğu yaşanabilir.
Göz kuruluğunu hafif ve nadir olarak yaşıyorsanız reçetesiz göz damlaları kullanarak ve göz kapağını sık sık yıkayarak durumu kontrol edebilirsiniz. Yapay göz damlaları eczanelerde satılmaktadır. Bunların çok çeşidi mevcuttur dolayısıyla öncesinde doktorunuzdan bir tavsiye almanız önerilir. Örneğin koruyucu madde içeren ve içermeyen ürünler mevcuttur. Bazı damlalara raf ömrünü uzatmak için koruyucu maddeler eklenir. Koruyucu madde olan göz damlalarını günde en fazla 4 kere kullanabilirsiniz. Daha fazla kullanımı tahrişe yol açabilir. Koruyucu içermeyenler ise tek kullanımlık çok sayıda damla içerirler. Günde 4 kereden fazla kullanmanız gerekiyorsa bunları tercih edebilirsiniz.
Gözlerinize nemlendirici merhemler de sürebilirsiniz. Bunlar göz kuruluğu durumunda rahatlama sağlayacaktır. Ancak merhemler koyu kıvamlıdır ve görüşün buğulu olmasına sebep olabilir. Bu açıdan en uygun kullanımları yatmadan öncedir. Göz damlaları ise her an kullanılabilir ve görüşü etkilemez. Belirtilerinize göre ne kadar sık göz damlası kullanmanız gerektiği değişecektir. 
Blefarit gibi göz kapağının enflamasyonlu olduğu durumlar göze yağ akışını engeller ve göz kuruluğuna sebep olur. Bu durumlarda sık sık göz kapağını yıkamak faydalı olacaktır. Göz kapaklarını yıkamak için bir bezi ılık suyla ıslatıp gözlerinizin üzerine koyun. 5 dakika boyunca bekletin ve soğuduğunda tekrar ılık suyla ıslatın. Çapaklanma varsa yumuşatmak için gözleri bu bezle nazikçe silin.
Göz kapaklarınızda narin bir sabun kullanın. Bu, doktorunuzun tavsiye ettiği bir ürün veya bebek şampuanı olabilir. Elleriniz temizken sabunu alın ve kapalı gözlerinizi, göz kapaklarının diplerine masaj yaparak yıkayın. Sonrasında sabunu tamamen durulayın.  

İLGİLİ MAKALE

Göz Kuruluğu ve Gluten

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba iyi günler gözlerim ve başım çok agrıyor gözlerim sulanıyor arada karıncalı görüyorum ve kuruluk var sizce gözlerim mi bozuk tedavi için ne ön... devamı