Eğer gözlerin yüzeyinde yanma, batma, pütür hissediyorsanız göz kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum gözün yüzeyini kaplamak için yeterli miktarda veya kalitede gözyaşı üretilmediğinde görülür. Sjörgen sendomu veya Lasik gibi göz ameliyatları bir komplikasyon olarak göz kuruluğuna sebep olabilir. Ancak gluten intoleransı veya gluten göz kuruluğunda doğrudan etkili değildir.

Gluten arpa, buğday ve çavdar gibi birçok tahılda bulunan bir proteindir. Bazı kişiler alerjik reaksiyon sebebiyle gluten tüketemez. Buna çölyak hastalığı denir. Bu hastalığa sahipseniz karın ağrısı, kabızlık, ishal, mide bulantısı, kusma, kilo değişimi, saç kaybı, deri kaşıntısı yaşayabilirsiniz. Tiroit hastalığı, Down sendromu, Addison hastalığı ve Sjörgen hastalığı gibi özel sağlık sorunları olan kişilerde gluten intoleransı gelişme riski daha yüksektir.

Gluten doğrudan göz kuruluğuna sebep olmasa da gluten intoleransı olan bazı kişiler göz kuruluğuyla ilgili problemler de yaşayabilir. Bunun sebebi göz yaşı üretiminin zayıf olması olabilir. Veya Sjörgen sendromu göz kuruluğuna yol açabilir. Bu hastalık sık sık çölyak hastalığıyla ilişkilidir. Sjörgen otoimmün bir hastalıktır ve göz yaşı, salya üretiminden sorumlu olan bezlere hasar verir. Bunun bir tedavisi bulunmaz dolayısıyla belirtileri tedavi edilir. Göz kuruluğu bu belirtilerdense yapay damlalar veya gözyaşı üretimini artıran ilaçlar etkili olabilir.

Gluteni diyetinizden çıkaracaksanız buğday, arpa, çavdar, bulgur, irmik içeren gıdaları yememeniz gerekir. Birçok işlenmiş gıda gluten içerdiğinden etiketini incelemeniz faydalı olacaktır. Bira ve soya sosu gibi tahmin etmediğiniz bazı gıdalar bile gluten içerebilir. Pirinç, quinoa, patates unu ve pirinç unu genellikle intoleransa sebep olmaz.

Göz kuruluğu yaşıyorsanız beslenmenizle ilgisini araştırmak için doktorunuzla görüşün. Ağız kuruluğu ve vajinal kuruluk gibi diğer belirtiler de varsa Sjörgen sendromu ihtimalini değerlendirmek gerekir. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Doktor bey ben söğrem sendromu hastasıyım göz kuruluğu yaşıyorum buda beni çok rahatsız ediyor damlalar fayda etmiyor bir defa bir kanalda göz kuruluğ... devamı