Göz Alerjilerini Anlamak

Göz alerjiniz kırmızı, şiş gözlere mi neden oluyor? Yalnız değilsiniz, milyonlarca insanın da göz alerjileri veya alerjik konjunktivitleri var.  Dışarı çıkmadan önce gözlerinize soğuk kompres uygulamak hızlı bir rahatlama getirebilir. Fakat uzun dönemli rahatlama için tetikleyicileri belirlemeli ve belirtileri tedavi etmelisiniz.

Göz Alerji Belirtileri

Belirtiler arasında gözün beyazında ve göz kapağının içinde kızarıklık olabilir. Diğer belirtiler: kaşıntılı gözler, gözlerin sulanması, bulanık görme, yanma hissi, göz kapağı şişmesi ve ışığa hassasiyet. Göz alerjileri tek başına ya da burun alerjileri ve bir alerjik cilt rahatsızlığı olan egzamayla birlikte de meydana gelebilir.

Alerjiler Gözü Neden Kızartır?

Göz alerjileri, gözleriniz bir alerjene, örneğin hayvan döküntülerine veya polenlere maruz kaldığı zaman meydana gelir. Gözlerinizdeki hücreler ve mast hücreler histamin ve diğer kimyasalları salgılayarak yangıya sebep olur.  Sonuç:  Kaşıntılı, kızarık ve sulu alerjik gözlerdir.

Gözlerinizi Ovuşturmayın

Kendinizi engellemekte güçlük çekebilirsiniz, fakat kaşıntılı bir gözü ovuşturmak işleri daha da kötüleştirir. Gözlerinizi ovuşturmak mast hücrelerinin gözlerinizdeki kaşıntıya ilk başta neden olan kimyasallardan daha fazla salgılamasına neden olur. Bunun yerine kontak lensleri çıkarın (tabi eğer takıyorsanız), makyaj yapmayın ve gözlerinize soğuk kompres uygulayın. Ellerinizi sık sık yıkayın.

Göz Alerjilerini Saklama İpuçları

Koyu çizgileri saklamak için hipoalerjenik gizleyici uygulayın. Ağır makyajla örtmeye çalışmayın, bu tür makyaj sadece kızarık ve sulu gözlerinizin daha çok dikkat çekmesine neden olur. Bunun yerine başka bir özelliğinizi vurgulayın, örneğin dikkat çekici rujlar kullanın.

Göz Alerji Tetikleyicileri: Polen

Gözleriniz Doğa Ana''yla karşılaşıyorsa mevsimsel alerjik konjunktivit yaşayabilirsiniz. Çimler, ağaçlar ve çiçek polenleri en kötüleridir. Havadaki polen miktarı fazla olduğunda dışarı çıkmayın ve pencerelerinizi kapalı klimanızı açık tutun. Polenleri gözlerinizden uzak tutmak için güneş gözlükleri kullanın.

Kapalı Mekan Göz Alerjenleri: Hayvan Döküntüleri

Hayvan döküntüleri, toz keneleri ve küfler kapalı mekan alerjenleri listesinin en üst sıralarında yer alırlar. Bu tetikleyiciler bütün yıl belirtiler yaşamanıza neden olabilir. Ev hayvanı alerjilerini kontrol altında tutmak için hayvanları yatak odanıza sokmayın. Köpeğiniz veya kediniz yok, fakat arkadaşınızın köpeğini sevmeden edemiyor musunuz? Hayvana dokunduktan sonra elinizi hemen yıkayarak maruz kalma miktarınızı sınırlandırın. Eve gider gitmez kıyafetlerinizi değiştirin.

Alerjenleri Silerek Temizleyin

Eğer toz keneleri burun akmasına ve göz sulanmasına yol açıyorsa, onları uzak tutan çarşaflar ve yastık örtüleri için paranıza kıyın. Çarşafları sıcak suda yıkayın ve evinizdeki nem miktarını % 30 ila 50 arasında tutun. Zemini nemli bir bezle silin. Süpürge kullanmayın, alerjenleri etrafa dağıtır.

Göz Alerjileri ve Küf

Eğer ev içi küfler göz sorunlarına yol açıyorsa küflerin gizlendiği banyoyu, mutfağı ve bodrumu temizleyin.  Nem kurutucu bir cihaz alın ve sık sık temizleyin.  Yüksek etkili hava filtreleri (HEPA) küf sporlarını gözlerinize saldırmadan önce hapsedebilir.

Göz Alerjilerini Tedavi Etmek

Alerjiler için verilen birçok göz damlası burun alerjileri için verilen damlalarla aynı ilaçlardır: antihistaminler, konjesyon azaltıcı ve mast hücre stabilizatörleri. Antihistaminler histaminin etkisini bloke ederek belirtilerle savaşır. Mast hücre stabilizatörleri mast hücrelerinin histamin gibi kimyasalları salgılamasını önleyerek iltihaplanmayı azaltır.

Göz Alerji Damlaları

Yapay göz yaşı takviyeleri gözlerinizdeki alerjenleri yıkar ve gözünüzdeki nemi korur. Konjesyon azaltıcı damlalar gözlerinizdeki kan damarlarını daraltarak kırmızılığı azaltır. Fakat uzun dönemli kullanmak belirtilerinizi kötüleştirebilir de. Her iki göz damlası da reçetesiz alınabilir. Belli hastalıkları olan insanlar kimi göz damlalarını kullanmamalıdır, bu yüzden önce doktorunuza sorun.

Göz Alerjileri İçin Oral İlaçlar

Oral antihistaminler ve konjesyon azaltıcı ilaçlar göz alerjilerinizin belirtilerini kontrol etmenize yardım eder. Ne var ki oral antihistamilerin gözünüzü daha fazla kurutma ve atalete neden olma ihtimali vardır. Ve bazı reçetesiz konjesyon azaltıcı ilaçlar baş dönmesi veya telaş gibi yan etkilere sahiptir. Bazı hastalıklara yatkın olan insanlar bazı oral alerji ilaçlarını kullanmamalıdır. Konuyu doktorunuzla görüşünüz.

Diğer Göz Damlaları

Antihistamin göz damlaları şişi, kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltır.  Bazı göz damlaları hem antihistaminler hem de mast hücre stabilizatörleri içerirler. Bu damlalar reçeteli ve reçetesiz olarak satılabilmektedir.  Diğer reçete seçenekleri steroit olmayan iltihap kurutucu göz damlaları ve steroit temelli göz damlalarıdır.

Alerji İğneleri Faydalı Olabilir mi?

Alerji iğneleri göz alerjilerinde epey işe yaramaktadır. Alerji iğneleri (immünoterapi) bağışıklık sisteminizin alerji belirtilerinize neden olan maddelere alışmasına yardım eder. Bunlar genellikle şiddetli alerjilerde kullanılabilecek bir seçenek oluştururlar. Tedavi aylar sürebilir ve ilaç kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. İğne vurulmaya aday mısınız? Konuyu doktorunuzla görüşünüz.

Göz Alerjilerini Sona Erdirmek

Göz alerjilerinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için önlem almak ve reçetesiz yapay gözyaşı damlaları kullanmaktan alerji iğneleri yaptırmaya kadar türlü türle seçeneğiniz vardır. Doktorunuzla birlikte bir eylem planı geliştirin ve bugün kızarık, sulu ve kaşıntılı gözlerle son gününüz olsun.

İLGİLİ MAKALE

Göz Alerjisi Türleri

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam merhaba benim sol gözüm -2.25 miyop -1.75 astigmat ,sağ gözüm -2.50 miyop -175 astigmat.3 yıldır şeffaf lens kullanıyorum daha önce de 10 yaşımd... devamı