Güzellik ürünü satan bütün marketler cildinizde harikalar yarattığı söylenen farklı yüz bakım ürünleri satar; bununla birlikte bu ürünlerin sizin cildinizde işe yaramama ihtimali oldukça yüksektir.

Ayrıca deneyebileceğiniz bazı diğer alternatifler de vardır. Örneğin, doğal malzemeler içeren ve hiçbir kimyasal içermeyen evde hazırlayabileceğiniz yüz bakım ürünlerini deneyebilirsiniz.

Cilt bakım maskeleri için kullanabileceğiniz birçok malzeme bulunur. En popüler malzemelerden bir tanesi avokadodur. Avokado ilk olarak soyulmalı ve ardından ezilerek cilde uygulanmalıdır. Avokadonun cilt üzerinde yumuşatıcı ve nemlendirici bir etkisi vardır.

Kullanabileceğiniz diğer bir malzeme baldır. Bu ürün doğal bir antibakteriyel olarak kullanılabilir.

Ayrıca karışıma tam yağlı yoğurt da ekleyebilirsiniz; çünkü yoğurt cildi yumuşatan doğal laktik asit içerir. Limon suyu da yüz maskeleri için önemli bir malzemelerdir; çünkü limon suyu kan durdurucu özellik içerir.

Yüz maskelerini kullanmadan önce bütün malzemeleri iyice karıştırın. Ardından maskeyi cildinizde 10 dakika kurumaya bırakın. En son olarak da cildinizi ılık suyla durulayın ve ardından hafifçe kurulayın.   

Bu tür bir yüz maskesi hassas cilde sahip kadınlar için en uygun maske olabilir ve bu kişiler soğuk sıcak havada tahriş nedeniyle bazı sorunlar yaşayabilir.

Muz cildiniz için faydalı olan vitaminlerle dolu bir meyvedir. Muzu soyup ezin. Bu işlemi yaptıktan sonra karışıma limon suyu ve bal ekleyin.

Bir sonraki adım kulağa biraz garip gelebilir; fakat karışıma aynı zamanda pişmemiş yulaf ezmesi ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürüp 20 dakika kurumaya bırakın. Ardından cildinizi durulayın ve tabii ki hafifçe yüzünüzü kurulayın.

Yaygın olarak kullanılan diğer bir malzeme de yumurtadır. Böyle bir yüz maskesini kullanmadan önce, yumurta sarısına veya yumurtada bulunan albümine alerjiniz olup olmadığını öğrenin.

Yumurta kullanılarak hazırlanan yüz maskesi cildinizi gerer ve aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olabilir.

Bu yüz maskesi için tüm ihtiyacınız olan, yumurta ve yumurtayı karıştırmak için bir çatal. İlk olarak yumurtayı kırıp sarısını beyazından ayırın. Ardından yumurtanın beyazını kabarık kıvama gelinceye kadar karıştırın.

İşte yüzünüze uygulayabileceğiniz maske bu. Yüzünüzdeki gülüş çizgilerinize ve kırışıklıklarına karşı daha fazla dikkatli olmanız faydalıdır. Yumurta köpüğü harikalar yaratabilir.    

Op. Dr. Sinan GÖKER

Selam, Laser operasyonundan kısa bir süre önce yüze uygulanan botox işlemi sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler... devamı