Ayak Mantarına Dair Yaygın Yanlış Kanılar

Tıbbi çareler hakkında o kadar çok yanlış bilgi var ki ayak mantarı da bundan nasibini almıştır. Ayak mantarına dair etrafta dolaşan en yaygın yanlış kanıların bazılarına bir göz atalım:

1. Duşta İdrarını Yapmak

Bu, ilk akla gelendir: Duşta idrarını yapmak, ayak mantarını iyileştirir. Bunun doğru olduğunu gösterecek hiçbir kanıt kesinlikle yoktur. Bu, YANLIŞ BİR KANIDIR. Üre, idrarda ve birçok mantar önleyici ilaçta bulunur ama idrardaki konsantrasyonu çok düşüktür, bu nedenle mantar enfeksiyonunu yok etmez.

2. Sirkeyle Islatmak

Bu yanlış kanı, görünüşe göre Uzak Doğu’dan kaynaklanıyor. Bazı insanlar, ayaklarınızı sirkeyle ıslatırsanız enfeksiyonun yok edilebileceğine inanır. YANLIŞ. Sirke, aslında cildinize zarar verebilir, bazı durumlardaysa kimyasal yanıklara neden olabilir. Zaten hassas olan cildin daha da tahriş olması muhtemeldir.

3. Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu mu? Kim gerçekten cildine çamaşır suyu döker ki? Dökmüşler herhalde. Çamaşır suyunun mantarı temizlemeye yardım etmesi, çok yaygın yanlış bir kanıdır. Çamaşır suyu, insan cildi için çok serttir ve suyla karışırsa ciddi yanıklara neden olabilir. Çamaşır suyunu cildinize dökmekten sakının.

4. Ayakkabılarınıza Kabartma Tozu Koymak

Maalesef diğer bir YANLIŞ KANI. Ayakkabılardaki kabartma tozu, ayakların kurumasına yardımcı olup mantar için uygun şartları azaltır. Aynı zamanda ayak mantarından kaynaklanan pis kokuyu ortadan kaldırır. Ama mevcut enfeksiyonu iyileştiremez.

5. Çayda Islatmak

Bu, görünüşe göre, çayın ve harcanan zamanın tamamen çöpe atılmasıdır ve diğer bir YANLIŞ KANIDIR. Çay, hafif ölçüde astrenjan (kurutucu) özellikler içerir ama ayak mantarı enfeksiyonunu yok etmesi için cildi yeterince kurutacak kadar güçlü değildir.

6. Gargara

Gargara, ağızdaki bakterileri öldürebilir ama maalesef ayak mantarı enfeksiyonları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu da başka bir YANLIŞ KANIDIR.

7. Ayak mantarı, kendiliğinden geçecektir

Hayır, geçmeyecek. Tedaviye ihtiyacınız olacak ve mantarın erken safhalarında tedavi çok daha kolay.

8. Ayak mantarını kazımak, iyileştirecektir

DURUN! Hayır, iyileştirmeyecek. Aslında ayak mantarınız varsa kaşınan ayaklarınızı kazımak, enfeksiyonu daha ötelere yayma olasılığını artırır, aynı zamanda kesikleri daha da açar ve enfeksiyon derinlere iner.

Eğer ayak mantarınız olduğunu düşünüyorsanız yapılması gereken en mantıklı şey, ilk önce bir eczaneye gitmektir. Eczane, size iyi gelebilecek reçetesiz bir ilaç verebilecektir. Eğer belirtiler devam ederse veya kötüleşirse talimatları uygulayın, sonra bir doktora muayene olun.

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

Hocam ben 49 yasında bayanın dizilerinde kemik iliği odemi var mr çekildim şunlar yaziyor suprapetellar burada ve ekleme effüzyon. artmıştır femur med... devamı