Penn State Harrisburg araştırmacıları Pennsylvania içme suyu içindeki bakterilerin varlığı ile mide ülseri arasındaki ilk doğrudan bağlantıyı bulduklarını bildirdiler.

Araştırma ekibi bunun içme suyundaki Helikobakter piloriden kaynaklandığını ve bu kaynaktan içen kişilerde klinik enfeksiyon oluştuğunu fark ettiler. Helicobacter pylori tüm mide ülserlerinin en az yüzde 75'i ve iki tip mide kanserinin oluşma sebebi ile bağlantılı bir organizmadır.

Penn State Harrisburg araştırmacıları H. pilori içeren su ile tek tek hanelere içme suyu sağlayan özel kuyu testleri aracılığıyla ortaya çıkan enfeksiyonlar arasında bağlantı kurdu. Suyu tüketen insanlarla yapılan görüşmeler sayesinde bakteri varlığı ve mide ülseri vakaları arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulundu.

Araştırmacılar içinde koliform bakteri bulunmadığı sürece içme suyunun genellikle güvenli kabul edildiğini söylediler. Ancak ülsere neden olan bakterilerin koliform içermeyen su örneklerinde bulunduğunu da eklediler. Araştırmacılar şöyle aktardı: "Daha açık bir deyişle şu an kullanılan içme suyu test etme yöntemleri, H. pilori içeren suyun güvenli olduğunu söyleyebilir."

Araştırmanın bulguları Chicago'daki Amerikan Mikrobiyoloji Derneği toplantısında yayınlandı ve ekip tarafından "kirlenmiş içme suyu ile mide ülseri arasındaki doğrudan bağlantıyı ilk ortaya koyan araştırma" olarak tanımlandı. Araştırmacılar çalışmanın özel, arıtılmamış su kaynaklarını içerdiğini, organizma içerme olasılığı düşük olan belediye su kaynaklarını içermediğini söyledi.

Araştırmacılar bir seneden daha uzun bir süre önce bölgedeki kuyu suları ve yüzey sularında H. pilori varlığını tespit etmişlerdi.

Bu çalışmada, yüzey suyu örneklerinin yüzde 75'inden fazlasında bakteriler bulundu. 

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Merhaba hocam Benin size sorum söyle baban gasrit mide ulseri oldu ve midesinin yarisini aldilar simdi 1 yil oldu ve babam kötu birsey duyacak Dile d... devamı