Nefes Alan Kıyafetler Giyin

Yüzde 100 organik pamuk veya doğal yünden yapılmış nefes alabilen doğal kumaşlar nemi emer ve ısıyı teninizden çekerek atar.

Diğer seçenekler: Yine yumuşak olan ve çabucak kuruyan bambu malzemeli kumaşlar iyidir. Bu kumaşlar ayrıca yenilenebilirdir. Soya kumaşı da sıcak tutar, geri dönüşümlüdür ve bakterilere direnir.

Su Şişelerini Bir Daha Kullanmak

Etrafı pet şişelerle doldurmak yerine şişenizi doldurun. Alışverişte aklınızı kullanın: Potansiyel olarak zararlı olan kimyasal bisphenol A (BPA) bazı sert plastik şişelerden suya geçebilmektedir. Bunun yerine içinde BPA olmayan şişeleri arayın. Birçok kez kullanılabilen paslanmaz çelik veya alüminyum şişeler (içindeki plastikte BPA olmasın) iyi birer seçenektir. Bazı şişelenmiş sular musluk suyundan daha temiz ve güvenli olsa da hepsi öyle değildir.

Yeşil Jimnastik Salonları

Jimnastik salonlarında çevreci uygulamalara bakınız ve salonları buna özendiriniz: havlu kullanımının sınırlandırılması, geri dönüşüm kutuları, yeniden kullanılabilen satılık su şişeleri, kullanılmadığı zaman TV''lerin kapatılması, çevre dostu ışıklandırma ve temizlik ürünleri bu tür şeylerdir. Yeşil jimnastik salonlarında ayrıca insanların bantlarda koşarak ürettiği enerjiler kullanılmaktadır.

Eski Ayakkabıların Geri Dönüşümü

Ayakkabıların geri dönüşümü programları sayesinde spor ayakkabılar bir oyun bahçesininin veya spor salonu yüzeyinin bir parçası olarak yeni bir hayat sürebilirler. Eski ayakkabıları alıp başka yerlerdeki ve ülkelerdeki evsiz insanlara gönderen hayır kurumlarına bakınız. Geri dönüşümlü malzemeden yapılmış ayakkabılar almak da başka bir yoldur.

Benzin Değil Kalori Yakın

İşyerine, jimnastik salonuna motorlu taşıtlarla gitmek yerine bisikletle veya yürüyerek gidebilirsiniz. Aslına bakarsanız jimnastik  salonunu asabilir ve egzersiz için yürüyebilir veya bisiklete binebilirsiniz. Orta hızda 30 dakika yürümek yaklaşık 220 kalori yakar. 20 dakika hızlı yürümek 90 kalori tüketir. Araba kullandığınız vakti azaltmak ayrıca kirlenmeyi azaltarak size ve başkalarına daha temiz nefes imkanı sunar.

Enerji Yiyeceklerini Ve İçeceklerini Pas Geçme

Şekerli enerji içecekleri, çikolatalar, şekerli ürünlere egzersiz için ihtiyacınız yok, bunlar genellikle en sağlıksız çözümlerdir. Karnınızı işlenmiş yiyeceklerle doldurmak yerine organik kurutulmuş meyveler, fındık fıstık, yoğurt, muz, üzüm atıştırabilir, su içebilirsiniz. Ya da meyvelerden, fındık fıstıktan yapılmış lif ve protein dolu organik enerji yiyeceklerini seçin.

Tuzlu Suda Yüzmek

Gözleriniz mi kaşınıyor, saçlarınız soluk ve kırılgan mı?  Tuzlu sulu yüzme havuzları geleneksel klorlu havuzlar kadar kimyasal kullanmazlar. Bu havuzlar hem gezegen için hem de gözleriniz, teniniz, saçınız, mayonuz ve solunum sisteminiz için daha iyidir.

Doğal Yoga Matları Kullanmak

Pamuktan veya ketenden yapılmış organik matlar yenilenebilir kaynaklar kullanır. Bunlar geri dönüşümlüdür ve kimi plastiklerde bulunan zararlı kimyasalları içermezler. Termoplastik elastomer matlar ve PVC olmayan plastik seçenekleri, kaymazlar, neme karşı dirençli ve dayanıklıdırlar.

Evde Kalın

Yoga, Pilates veya diğer egzersizleri evde yapmak daha rahat, daha ucuz ve çevre açısından daha zararsızdır. Egzersiz aktivitelerini gündelik hayatınızın bir parçası haline getirme konusunda yaratıcı olunuz. En sevdiğiniz TV şovunu izlerken, çocuklarınızla oyun oynarken, bahçeyi temizlerken, çimleri biçerken egzersiz yapabilir, evi temizlerken müzik koyup dans edebilirsiniz. 

Daha Güvenli Böcek İlaçları Ve Güneş Kremleri Kullanın

Araştırmalar gösteriyor ki böcekleri uzak tutma konusunda limon okaliptus da zehirli kimyasallar kadar etkili olabilmektedir. Soya gibi diğer bitkisel içerikli böcek kovucular o kadar etkili görünmemektedir. Güneşten korunmak için güneşin dorukta olduğu saatlerde dışarı çıkmayın ve mümkünse şapka veya uzun kollu giyin. Çocuklar ve hassas tenli yetişkinler için en iyi güneş kremleri çinko oksit veya titanyum dioksitli kremlerdir.

İyi Bir Nedenle Egzersiz Yapmak

Motivasyona mı ihtiyaç var? Çevreci bir eylemde yürüyüşe katılın. Ya da bir parkı, kumsalı, denizi, ağaçlık bir bölgeyi temizlemeye gönüllü olun. Milli parklarda bisikletle veya atla dolaşmak, belli saatlerde gönüllü bekçilik yapmak veya yürüyüşlere ve bisiklet turlarına öncülük etmek de egzersiz yapmak için iyi fırsatlar olabilir.

Ağrıyan Kaslara Bakmak

Kendinize masaj yapın. Masaj kasları gevşetir ve vücudunuzun doğal ağrı kesiciler salgılamasına yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Diğer doğal tedaviler sıcak, esneme ve dinlenmedir.

Uzm. Dr. Suat BİLİR

kortızon iğnesı ıle kılo alabılır mıyım ? doğal yollarla alamıyorum.boy.1.65 kilo 43.acil yardım... devamı