Evde Tedavi

Evde Tedavi

Geçici iskemik atak (TIA) için ev bakımı yoktur. Eğer semptomlardan herhangi biri meydana gelirse, acil tıbbi servis için 112 yi aramalısınız. Başlangıcında, iskemik atak ile tam bir inme arasındaki farkı söylemek mümkün değildir

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

TIA tedavisi, gelecekteki inmeyi (felç) önlemeye yöneliktir.

  • Risk faktörlerinin en aza indirilmesi önceliktir. Buna tansiyonun (kan basıncı), kolesterolün uygun hale getirilmesi ile diyabet kontrolü de dahildir.
  • Aspirin, gelecekteki iskemik atak ya da inmeyi önlemek için tercih edilen ilaçtır. Aspirin kan pıhtılaşmasını önler ve kandaki plakları daha az yapışkan hale getirir.
  • Eğer hasta zaten aspirin alıyorken TIA meydana gelmişse, clopidogrel bisulfate ya da aspirin-dipyridamole ER gibi alternatif anti plak ilaçları öngörülebilinir.
  • Eğer şah damar ultrasonu, atardamarda önemli bir daralmayı (stenosis) gösteriyorsa, bir şah damar endarteroktomisi (atardamarda bulunan aterom plağının cerrahi yöntemle çıkarılması) ile arter tıkanıklığının açılması için, bir damar cerrahına yönlendirilebilirsiniz.

Prof. Dr. Tanfer KUNT

iyi günler Tanfer Bey, Menier hastasıyım,yaklaşık 10 yıllık bir geçmişim var,genelde sol kulağım çınlamaya başlar ve 1-2 hafta içinde atak geçiridim,u... devamı