Yeni bir çalışmaya göre tip 2 şeker hastalığı (diyabet) kendi başına, diğer risk faktörlerine bağlı olmaksızın, kadınlarda kalp hastalığı riskini artırıyor. Araştırma 19 - 84 yaşları arasında 1,300 Arjantinli kadını inceledi. Bu kadınların bazıları tip 2 diyabet hastasıyken bazıları değildi. Karotid arterlerindeki plak oluşumunu ölçmek için ultrason görüntülemeye sokuldular. Karotid arterler beyne kan gitmesini sağlayan boyundaki arterlerdir. 

Karotid arterlerde biriken plak, tip 2 şeker hastası olan yaklaşık 300 kadında, hasta olmayan kadınlara oranla daha yüksek çıktı. Bu sonuç yaştan, aile geçmişinden, sigara kullanımından, yüksek tansiyondan ve menopoz durumundan bağımsız olarak görüldü. Sonuçlar Amerikan Kalp Birliği’nin toplantısında sunuldu. 

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. Nestor Garcia kalp krizi riskini azaltmak için daha genç yaşlarda da kadınların tip 2 şeker hastalığı kontrolünden geçmelerini öneriyor. Bu, kalp hastalığı ile ilgili başka risk faktörleri olmayan kadınlara da tavsiye ediliyor. Çalışma tip 2 şeker hastalığının kadınlarda kalp hastalığı ile bağımsızca ilgili olduğunu söylese de bir sebep sonuç ilişkisi sunmuyor. 

Kalp hastalığı Amerikanlar arasında bir numaralı ölüm nedeni. Arterlerdeki plak birikimi kalp hastalığına sebep oluyor. Kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan tip 2 şeker hastalığına sahip kişilerin sayısı gitgide artıyor. 

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı