Çoğumuz tedavilerin, ağrılı, pahalı veya benzer durumlarının olabileceği düşüncesiyle diş sorunlarımızı ihmal ederiz.

Çoğumuzda diş bakımıyla ilgili yanlış bir kanı vardır; çoğumuz bunun günlük yaşantımızdaki önemini bilmeyiz.

Ama artık tedavi yöntemleriyle ilgili olarak eski günlerin sona erdiği, zalim ve ağrılı deneyimlerin kalmadığı herkes tarafından bilinmelidir.

Bu tedavi yöntemlerinden dolayı insanların diş doktorlarından koşarak uzaklaştığı o günler, ilerleyen bilim ve araştırmalar sayesinde geride kaldı.

Şimdi çeşitli diş sorunları için var olan çeşitli tedavi türlerine göz atalım. Bunlar ortodonti, ağız kanalı, dolgu, tartar ve plak tedavileri, diş çekme tedavisi, diş estetiği ve daha pek çok tedavinin de yer aldığı çeşitli yöntemlerdir.

Eğer eğri veya şekilsiz dişlerinizden utanıyorsanız artık endişelenmenize gerek yok; çünkü sizin için eşsiz bir yöntem var: ortodonti.

Bu yöntem, düzensiz diş yapısının veya şekilsiz dişlerin daha iyi bir yüz görüntüsü elde etmek amacıyla düzeltilmesidir. Duruma bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri de önerilir. Bu nedenle, çok daha ileri diş bakımı yöntemiyle özgüvenli, mükemmel gülüşünüz için hazır olun.

Diş yapınıza bağlı olarak bu diş bakım yöntemi tek bir dişin çekilmesini veya çene ameliyatını içerebilir. Genellikle diş tellerinin, ortodontik düzenlemeler ve 4 ila 8 haftalık periyotlarla muayenelerle 6 ila 24 ay kadar kalması gerekir.

Bu işlem, dişleri yeni pozisyonlarında tutmak amacıyla bir koruyucu telin daha sonraki süreçte 18 ay kadar kullanılmasıyla devam eder.

Yalnızca siz değil çocuğunuz da bu sorunu yaşıyorsa geç olması hiç olmamasından iyidir. Hemen bir doktora danışın; çünkü bu tedavi yöntemine 7-9 yaşları arasında başlandığında çok iyi sonuç verir. Bu yaşlardaki diş bakım tedavisi çok daha kısa ve kolay olacaktır.

Eğer gençseniz güvendesiniz demektir. Çünkü bu tedaviler sizin için de oldukça etkili olacaktır. Erişkinlerin tedavisi çocuklarınkinden daha uzun sürer. Ama ortodonti tedavisi gören hastaların büyük bir çoğunluğunu yetişkinler oluşturur.

Plak ve tartarı biliyor olmalısınız. Bunlar dişlerinizin sararmasından sorumlu olanlardır. Özlemini çektiğiniz büyüleyici gülümseme için ihtiyacınız olan ışıldayan beyaz dişlere sahip olmak için bunlardan da kurtulmanız mümkündür.

Rengi bozulan bütün dişler temizleme, parlatma ve beyazlatma işlemleriyle beyazlığa kavuşabilir. Diş beyazlatma, ışıldayan beyaz gülümsemeyi kazanmanıza yardımcı olabilir. Belirli durumlarda diş kaplaması, çok tabakalı malzeme tedavisi veya seramik kaplama da uygulanabilir. Bu günlerde tüm bu işlemler ve daha fazlası uygulanabiliyor.

Peki ya dişlerinizin çekilmesi gerekiyorsa? Endişelenmeyin, çünkü bu küçük bir cerrahi işlemdir. Diş doktorunuz lokal anestezi uygulayarak dişinizi uyuşturacak ve aynı zamanda antibiyotik kullanacaktır.

Bu nedenle ağrı hissetmeyeceksiniz. Dişiniz çekildikten sonra biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz –ki bu çok normaldir. Diş çekildikten sonra takma dişlerin takılması da kolay bir işlemdir. Ama kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

Güzellik! Diş estetiği diş yapınızın, şeklinizin, düzeninizin ve gülümseme şeklinizin güzelleştirilmesiyle ilgilenir. Kök kanal tedavisiyse dişlerinizin kökünde iltihap oluşmasıyla sonuçlanan enfeksiyonlu dişin tedavisiyle ilgilenir.

Bu işlem enfeksiyonlu sinirleri ve dokuları dişlerinizin iç kısmından alır. Duruma bağlı olarak diş, ağrınızda bırakılabilir veya çekilebilir.

Bu nedenle, eğer dişlerinizle ilgili sorununuz varsa acilen diş doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin; çünkü ne kadar erken, o kadar iyi.

 

Op. Dr. Buket AYOĞLU

kardeşimn 12 yaşında görme sorunu vrdı hastaneye geitrdik 4.1 oranında uzağı görememe gibi bi sorun ortaya çıktı bununla ilgili bilgi almak istiyorum ... devamı